Моніторинг станом з 04.06 по 11.06.2015 року

Моніторинг станом з 04.06 по 11.06.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 04.06.2015 по 11.06.2015 року

Метеорологія

Підвищений температурний режим спостерігався на кінець першої декади червня. Середньодобова температура повітря за цей період була 22,1 оС, що на 3,7 оС вище багаторічного показника. Опадів випало 3,4 мм, при нормі 19 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 29,0 оС (4,8.06). Мінімальна знижувалась в повітрі до 9,0 оС (6.06), а на поверхні ґрунту до 5 оС(7.06). Відносна вологість повітря знижувалась до 30%. Вітер переважав північно – східний 5-7 м/с. Середня температура грунту на глибині 5 і 40 см становила 23,2 оС і 19,0 оС. Початок другої декади червня прогнозується бути теплим, малохмарним, опади малоймовірні.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. Станом на 11 червня 2015 року для більшості сортів озимої пшениці сівби до 20 вересня минулого року (ранніх та оптимальних строків) відмічено формування зернівок. За пізніших строків сівби – до 20 жовтня – у рослин закінчуюється фаза цвітіння та починається формування зернівок. Їх фізіологічний стан задовільний та добрий.
Визначені запаси продуктивної вологи на полях колосових зернових та просапних культур у першій декаді червня (таблиця 1).

Таблиця 1

Запаси продуктивної вологи станом на 08.06.2015 р.

Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 350-450 рослин для більшості сортів. У той же час густота стояння стебел має свої особливості та становить для озимої пшениці сорту Статна 700-750 шт., Снігурка 700-800 шт., Подолянка 900-1000 шт., Богдана 700-750 шт., Розкішна 800-850 шт., Пилипівка 550-600 шт., Славна 900-1000 шт., Ластівка 650-700 шт., Статна 850-900 шт., Епоха одеська 900-950 шт.. При цьому коефіцієнт кущення становить для озимої пшениці сорту Статна 2,6, Снігурка 2,2, Подолянка 3,0, Богдана 2,7, Розкішна 2,0, Пилипівка 2,1, Славна 2,7, Ластівка 3,3, Статна 2,1, Епоха одеська 3,2.

Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці (1-20.09) визначена на рівні 16-18 шт., за строків сівби 1.10 –  14-16 шт, а за сівби 10-20.10 у межах 12-14 шт.

Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна і зараз, за рахунок збільшення виповненості та крупності зерна. Тому доцільно використовувати розчин сечовини, КАС. У разі внесення КАС при підживленні вегетуючих рослин доза азоту не повинна перевищувати 10 кг/га д.р. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).

Слід вести спостереження за розвитком хвороб. Уже зараз у посівах відмічаються поодинокі уражені рослини борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, тощо (рис.6).

За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше. Тому обробка фунгіцидами у фазі кінця виходу в трубку та одразу після цвітіння в такому випадку оптимальна для забезпечення контролю хвороб. А враховуючи, що тривалість захисної дії сучасних фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток хвороб.

Рис.1. – Критичні періоди для контролю найбільш розповсюджених хвороб листків та колосу озимої пшениці

Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії, або обприскують посіви системними фунгіцидами.

У посівах озимих (у колосі) з’являються досить небезпечні шкідники – трипси, тому треба у найкоротші терміни провести обробку інсектицидом, дозволеним до використання одночасно із внесенням фунгіцидів.

В умовах весняно-літнього періоду рослини пшениці озимої залежно від сортових особливостей і системи удобрення мають висоту рослин в межах від 75 до 110 см. Така висота рослин відповідає біології рослин, отже співвідношення зерна до соломи очікується на рівні норми – 1:1,5.

Зараз саме час приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщення для доробки та зберігання зерна урожаю 2015 року.

Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі колосіння.

На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід закінчувати сортові та видові прополку.

Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі зелених бобів – наливу зернівки, тому необхідно провести позакореневі підживлення азотними добривами (карбамід, КАС), мікродобривами. В дану фазу, особливо при підвищених температурах, шкодочинними є попелиці, трипси і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди). В зв’язку з короткочасними опадами слід очікувати розвиток та розповсюдження хвороб (іржа, переноспороз …) на посівах гороху. Тому при прояві перших симптомів слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включеними до «Переліку…».

Соя. Про­ве­ден­ням за­хис­них за­ходів проти бур’янів повинно закінчитися, так як рослини сої знаходяться у фазі початку бутонізації. В дану фазу проявляються перші симптоми хвороб і тому слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включені до «Переліку…». За недостатнього росту бульбочок на коренях рослин (менше 5 шт./рослину) та світло-зелене забарвлення рослин ефективним є внесення в підживлення азотних і фосфорних добрив у дозі 20-30 кг/га, а також регуляторів росту рослин, мікродобрив. При підвищених температурах шкодочинними є попелиці і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди).

Гречка. При строці сівби (ІІІ декада квітня) рослини знаходяться в фенологічній фазі – цвітіння. Рослини гречки при строці сівби в І декаді травня знаходяться в фенологічній фазі бутонізації.

Роль бджолозапилення у формуванні врожаю гречки безперечна. Тому всі господарства, які одержують високі й сталі урожаї цієї культури, надають виключно значення збільшенню необхідної кількості бджолосімей для запилення. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки. Такої кількості буває звичайно достатньо, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі умови погоди. Але краще мати більшу кількість бджіл біля посівів гречки, яких слід підвозити завчасно до цвітіння.

Стан посівів гречки на даний період задовільний.

Просо. При строці сівбі (І декада травня) рослини знаходяться в фенологічній фазі виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів на ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.

Стан посівів проса на даний період задовільний.

Овочівництво

Перша декада червня характеризувалася спекотними погодними умовами, що викликало стресовий стан овочевих рослин. На даний час рослини цибулі, моркви та столових буряків знаходяться в задовільному стані, фази їх розвитку відповідають нормальному фізіологічному стані в даний період.

В даний період слід приділяти велику увагу поширенню шкідників (хрестоцвітих блішок, цибулевої мухи, колорадського жука) і хвороб для вчасної боротьби з ними.

 

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                М. Г. Собко