Моніторинг станом з 07.08 по 14.08.2014 року

Моніторинг станом з 07.08 по 14.08.2014 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 07.08.2014 по 14.08.2014 року

Метеорологія

Перша декада серпня місяця почалася з середньодобовою температурою повітря 26,50С,що на 6,20С більше за багаторічну. Опадів випало 2,9 мм, при нормі 19 мм. Максимальна температура повітря за ці дні піднімалась до 34,00С (2,3.08), а на  поверхні ґрунту до 460С. Мінімальна знижувалась в повітрі до 15,50С (2,6.08),а на поверхні ґрунту до 00С(01.08). Вітер переважав північно-східний 6-7 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 19%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 26,70С і 21,80С. До кінця декади температурний режим буде близько норми,можлива  мінлива хмарність та невеликі опади.

Рослинництво

Озимі зернові колосові.Завершується збирання зернових культур. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 30 липня в області зібрано озимої пшениці з площі 168,9 тис. га, це 99,0% від  збиральної площі. При цьому врожайність зерна склала – 51,1 ц/га. Збирання озимого ячменю вже закінчено,   врожайність – 37,0 ц/га. Озимого жита зібрано 10,04 тис. га, це 89,0 % від  збиральної площі. При цьому врожайність зерна озимого жита склала – 30,1 ц/га.

На черзі підготовка ґрунту під посів озимини майбутнього року. На площах зібраного гороху відбувається інтенсивний ріст бур’янів, тому головним і важливим прийомом є своєчасне лущення стерні, щоб не допустити переростання бур’янів, що негативно вплине і на якість послідуючого основного обробітку ґрунту. Як показує досвід, саме основний обробіток ґрунту достатньо впливає на термін своєчасної появи сходів та їх послідуючий розвиток.

Залежно  від попередника та вологості ґрунту  застосовують відвальний або безвідвальний спосіб його обробітку. Коли орний шар містить менше 20 мм продуктивної вологи ефективнішим є безвідвальний (поверхневий обробіток дисковими  лущільниками, плоскорізами), а при достатньому зволоженні та на забур’янених площах, кращі результати  дає відвальний обробіток плугами з предплужниками. Сьогодні є перспективним мінімальний обробіток ґрунту.

Слід вже зараз визначитися та придбати насіння озимих для посіву під урожай 2015 року. При виборі сортів необхідно враховувати ґрунтово-кліматичні умови зони вирощування. Враховуючи те, що протруєння є одним із ефективних заходів обмеженя і розповсюдження шкодочинності хвороб, слід подбати про їх придбання. В Україні зареєстровано широкий асортимент протруйників насіння системної або контактно-системної дії. Отже, вибір препарату потрібно робити з урахуванням фітосанітарного стану посівів, ступеню інфікованості, травмованості насіння та ефективності дії препарату проти окремого виду хвороб.

Ярі зернові колосові. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 30 липня в області зібрано ячменю ярого  з площі 62,3 тис. га, це
90,0 % від загальної площі. Врожайність зерна 36,4 ц/га.  Пшениці ярої, вже зібрано 4,6 тис. га,   73,0% від збиральної  площі  з урожайністю 31,2 ц/га.  Вівса зібрано з площі 9,1 тис. га, а це  61,0% від збиральної  площі  з урожайністю 32,0 ц/га

Поряд із збиральними роботами на черзі підготовка ґрунту. Лущення стерні є дієвим заходом боротьби з інтенсивним ростом бур’янів на площах де вже  зібрано врожай, а  переростання бур’янів  негативно впливає на якість основного обробітку ґрунту.

Гречка. Важливим фактором, що збільшує валові збори зерна гречки,є запобігання втратам і збереження  її в процесі збирання. Втрати зерна гречки зумовлені біологічними та механічними причинами. Прямі біологічні – це самоосипання зерна, проростання його на пні  й у валках, механічні спричиняються несправностями та порушенням технологічних регулювань робочих органів зернозбиральних машин, недостатньою герметизацією машин і транспортних засобів.

До збирання в умовах виробництва приступають при визріванні на рослинах гречки 75-80% зерен,щоб до часу дозрівання  85-90% зерен скошування завершити.

Під час обмолоту, щоб запобігти облущуванню та дробленню зерна гречки, кількість обертів барабана зменшують до 500-600 на хвилину, а також опускають деки барабана.

Зерно, яке надходить від комбайна, потребує додаткової очистки та сортування. Спочатку все зерно очищають від полови, рудяка і сторонніх домішок, а потім доводять  до посівних якостей.

Просо. Рослини проса знаходяться в фенологічній фазі – наливу зерна і дозрівання. Достигання волоті у проса розтягнуте, воно триває майже 20 днів. Просо скошують у валки за три – чотири дні до початку повної зрілості основної маси волоті,коли зерно дозріває на 80-85% і вологість не перевищує 26-28%. Недолічені зерна,  при цьому під час скошування у валки виповнюється за рахунок пересування пластичних речовин з стебла.

Озимий ріпак. Друга декада серпня є оптимальною для посіву озимого ріпаку. Запорукою сталих врожаїв даної культури є підбір кращих попередників та якісний обробіток ґрунту.

Кращими попередниками для ріпаку є ті, що рано звільняють поле: зернові культури, зернобобові суміші. Як правило, ріпак на попереднє місце вирощування повертають через 3-5 років.

Правильна підготовка ґрунту забезпечує появу дружніх рівномірних сходів. Перехід на мінімізацію обробітку дасть змогу в значній мірі зекономити витрати пального. Рекомендуємо застосовувати дискування в два сліди, внесення добрив, культивацію або обробіток комбінованим агрегатом. Але для цього треба підбирати площі мало забур’янені, на яких немає кореневищних і коренепаросткових бур’янів.

Строки сівби озимого ріпаку мають значний вплив на розвиток рослин восени і їх перезимівлю. Початок сівби озимого ріпаку – 10 серпня, оптимальні строки – з 15 по 20 серпня, допустимі – до 25 серпня. При низькому забезпеченні мінеральними добривами, ріпак необхідно сіяти на 5-7 днів раніше оптимальних строків.

Норма висіву має забезпечувати оптимальну густоту стояння рослин. Такі норми висіву забезпечують сівалки “Містраль”, “Клен”, а – також агрегати зарубіжного виробництва (“Амазоне”, “Акорд” та інші). Сіють ріпак суцільним рядковим способом з міжряддям 12,5-15 см.

Глибина заробки насіння залежить від наявності вологи у верхньому шарі ґрунту і може становити – 1,5-2,5 см. При недостатній вологості проводять післяпосівне коткування ґрунту кільчато-зубовими котками   КЗК-6, або КЗК-10, котрі забезпечують хороше ущільнення верхнього шару ґрунту, а відповідно і контакт насіння з вологим ґрунтом.

Соя. Рослини ультра скоростиглих сортів даної культури увійшли в фазу достигання з мінімальною кількістю абортивних плодоелементів (близько 5%). Зважаючи на складні погодні умови (висока середньодобова температура та майже відсутня ґрунтова волога) фаза достигання в сортів даної групи стиглості за нашим прогнозом настане через 8-11 днів, що в свою чергу призведе до не виповненості насіння. Але ранні строки збирання дадуть змогу підготувати ґрунт під посів озимих зернових. Обмолот насіння сої слід проводити при вологості насіння не вище 16% прямим комбайнуванням.

Овочівництво

Зливові дощі 26-27 червня та 13-14  і 21-22 липня ущільнили ґрунт, що погіршало аерацію його. Разом з тим високі температури і низька  вологість повітря в денні години, значні роси при зниженні температури до +15˚С …+17 ˚С  в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Відмічено спалах захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі, огірках та інших баштанних. На огірках в період плодоношення зазвичай проти хвороб використовують розчин біофунгіциду Мікосан чи 0,5 % розчин бордоської суміші,строк очікування яких значно менший ніж фунгіцидів хімічного походження. До збирання врожаю цибулі з насіння,яка на більшості площ майже дозріла,приступають при виляганні листків в 60 – 70 % рослин. Рослини викопують та укладають для просушування у валки безпосередньо у полі (на ділянці). До очищення приступають через 6-8 діб польового просушування цибулі, коли «шийка» добре висохла. Слід мати на увазі, що краща збереженість цибулі у зимовий період при доброму її просушуванні та у «вінках» (при незначних об’ємах вирощування). Обрізання листків при недостатньому їх просушуванні призводить до погіршення лежкості цибулин.

Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками та іншими шкідниками. Особливо зростає їх активність в сонячні, теплі дні. Тому важливим є постійна увага посівам овочевих і при необхідності обробіток рослин дозволеними препаратами (на присадибних і дачних ділянках використовують препарати групи синтетичних піретроїдів – фастак, децис, карате чи шерпа, проти жуків довгоносика і колорадського використовують актару чи ін.). При цьому вкрай необхідно дотримуватись строків очікування (період від обробітку рослин до збирання врожаю).

На рослинах всіх видів капусти, баштанних рослин та огірка відмічені випадки заселення рослин, а ближчим часом, слід очікувати зростання кількості попелиці, колонії якої за високих денних температур швидко розвиватимуться. Зливові дощі останнього періоду зумовили ущільнення ґрунту,утворення кірки та посилення росту бур’янів і нової хвилі їх сходів. В зв’язку з цим вкрай необхідно провести рихлення міжрядь овочевих та видалення бур’янів в рядах чи смугах,що сприятиме поліпшенню повітряного режиму ґрунту, створенню мульчуючого шару, збереженню вологи ґрунту, та поліпшенню умов для росту вирощуваних рослин, що стане передумовою отримання високого врожаю належної якості в умовах поточного року.

В даний період слід подбати про визначення та підготовку площ до вирощування овочевих врожаю 2015 року. На площах, що рано звільняють поле (огірок, зеленні овочеві, зернобобові,зернові культури, рання картопля) слід висіяти сидеральні рослини (гірчиця біла, редька олійна, ріпак), які з першої-третьої декади серпня по третю декаду жовтня сформують на гектарі 20-30 тонн зеленої маси, що еквівалентно 15-25 т/га свіжого гною ВРХ. В умовах значної нестачі органічних добрив це дозволить суттєво покращити поживний режим та родючість ґрунту фіто санітарний стан його.

Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну поживних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикорчуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки  олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт  зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує  втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин.

 ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

1

Дослідна станція луб’яних культур

Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН

мон

Державне підприємство ДГ

Інститут сільського господарства Північного сходу НААН

мон1

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко