Моніторинг станом з 08.05 по 15.05.2014 року

Моніторинг станом з 08.05 по 15.05.2014 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 08.05 по 15.05.2014 року

 Метеорологія

Початок першої пентади першої декади травня місяця був з перемінним температурним режимом.

Середньодобова температура повітря (період з 01.05 по 06.05 ) склала 14,8 0С. На поверхні ґрунту 15,5 0С.  Максимальна температура повітря піднімалась до 23,5 0С (02.05), а на поверхні ґрунту до 38 0С (01.05). Мінімальна знижувалася в повітрі 0,5 0С (06.05), на поверхні ґрунту -2 0С (06.05). Мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 25% (03.05). Вітер за період  з 01 по 06.05 був перемінний зі швидкістю 5-7 м/с. Опадів випало 7,6 мм.

Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см  за шість днів травня становила  15,6 0С і 13,8 0С.

 Рослинництво

Озима пшениця. Станом на 07.05.2014 року рослини пшениці озимої не залежно від строку сівби знаходяться у фазі виходу в трубку. На посівах ранніх і оптимальних строків сівби відмічено утворення двох міжвузль. При цьому висота рослин коливається від 15 до 35 см залежно від сортових особливостей. Прохолодна весняна погода з помірним наростанням температур та добрим вологозабезпеченням посівів сприяла хорошому весняному кущенню. Так коефіцієнт кущення на рівні 2,9-4,0, а на деяких сортах він становить – 3,5-5,0 стебел, що дає надію на отримання  високого врожаю.  Але слід пам’ятати, що колосоносними будуть не всі стебла. Тому не слід забувати про друге підживлення, яке доцільно проводити використовуючи розчин сечовини або КАС. У разі внесення КАС у підживлення вегетуючих рослин доза азоту не повинна перевищувати 30 кг/га. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).

Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо у кінці фази трубкування може виникнути потреба у захисті проти борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі,тощо. Не дивлячись на те, що ураження листя септоріозом відбувається ще з осені, стрімкий розвиток цієї хвороби спостерігається саме в кінці фази виходу в трубку – колосіння та продовжує наростати до кінця вегетації. наростати до кінця вегетації.

Agro_mir_A4_05_10

Тому обробка фунгіцидами у фазі кінця виходу в трубку в такому випадку оптимальна для забезпечення контролю септоріозу листя. А враховуючи, що тривалість захисної дії більшості  фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток піренофорозу.

Ярі зернові колосові. На даний час ярі колосові (ячмінь, овес, яра пшениця) знаходяться у фазі кущення. Тому посіви можна обробляти пестицидами і робити підкормку в дозі N30 кг/га діючої речовини.

У посівах зернових культур мають місце здебільшого однорічні та зимуючі  бур’яни. Тому доцільно використовувати гербіциди групи 2,4-Д, проте ці препарати недостатньо ефективні щодо цілого ряду дводольних бур’янів (ромашка непахуча, зірочник середній, гірчаки, рутка лікарська, підмаренник чіпкий, фіалка польова). Для зменшення витрат та з профілактичною метою можливе застосування фунгіциду  у баковій суміші з гербіцидом.   Зараз на посівах ярих культур не відмічено ураження посівів хворобами, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів

При обстеженні посівів не було виявлено хлібну смугасту блішку, цьому сприяла прохолодна погода. Але потрібно слідкувати за її розвитком і при перевищенні ЕПШ (60-100 екз/м2) провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».

Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі  4-5 справжніх листків.При перевищенні ЕПШ бульбочковим довгоносиком (1-2 жуки на м2) та попелиць (не більше 2 колоній на м2) на посівах слід застосувати інсектицидивключені до «Переліку…».

При появі однорічних злакових бур’янів слід внести гербіциди за висоти останніх 3-5см типу Селект 120, к.е. (0,4-0,8 л/га).  Доцільно підготуватись до захисту даної польової культури від бур’янів і шкідників. При появі бур’янів, особливо дводольних, які представляють більшу шкодочинність слід застосовувати гербіциди типу Агрітокс, в.р. (0,5 л/га), Базагран, в.р. (2-3 л/га).

Ріпак озимий. Посіви озимого ріпаку перейшли в фазу цвітіння. В цей період значної шкоди завдає ріпаковий квіткоїд, який пошкоджує пиляки, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Необхідно слідкувати за його чисельністю і при перевищенні 7-8 особин на м2 провести інсектицидну обробку. Крім того, в даний період значної шкоди може завдати попелиці, хрестоцвіті блішки, великий ріпаковий прихованохоботник, тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».

Крім того в даний період доцільне позакореневе підживлення бором і азотом, що буде сприяти підвищеній насіннєвій продуктивності.

Соя.На даний період, температура на глибині 10 см за рівнем термічного режиму грунту становить більше 140С. Це дає підстави до проведення сівби сої сортів скоростиглої груп. Враховуючи фітопатологічний стан посівного матеріалу, насіння повинно бути протруєним та інокульоване азотфіксуючими бактеріями. Глибина загортання насіння не повинна перевищувати 4-5 см, але насіння слід розміщати у вологому шарі грунту. Для цього, враховуючи незначні запаси вологи у верхньому шарі грунту, необхідно використовувати комбіновані агрегати для передпосівної підготовки площі під сівбу сої. Слід надавати перевагу, при сівбі сортів скоростиглої груп, ширині міжрядь від 12,5 до 19,0 см і дотримуватись рекомендованої норми висіву.

Приморозки 6 і 7 травня не вплинули негативно на сходи сої в даній зоні вирощування.

Гречка. Сівба у кращі агротехнічні строки – одна з перших умов одержання високого врожаю гречки. Висівати її потрібно у такі строки, щоб минула небезпека приморозків, а час цвітіння і формування плодів не збігався з періодом максимальних температур.

Оптимальні строки сівби гречки визначають на основі багаторічних метеорологічних даних, результатів досліджень і практики вирощування цієї культури у відповідних агрокліматичних районах з урахуванням біологічних особливостей використовуваних сортів.

За багаторічними даними Управління гідрометслужби України, найвища добова температура повітря в зоні Полісся звичайно припадає на кінець липня – початок серпня, а в Лісостепу – на другу половину липня – початок серпня. Найбільша кількість опадів відмічається переважно в І-ІІ декадах липня.

Щоб урожай зерна формувався до настання періоду високих температур при випаданні оптимальної кількості опадів, середньостиглі сорти гречки (тривалість періоду посівів – початок достигання 50-55 днів) слід висівати в поліських районах у ІІ-ІІІ декаді травня, в лісостепових – наприкінці квітня – першій половині травня.

Просо. Темпи проростання, своєчасність та дружність сходів проса визначається тепловим режимом ґрунту і його водозабезпеченістю на час сівби та після неї. Сприятливе поєднання умов зволоження та температурного режиму для проростання насіння та укорінення рослин створюється при прогріванні ґрунту на глибині 10 см до 12-14ОС в районах Лісостепу та Полісся припадає на початок першої та другої декади травня.

Сівба проса в більш ранні строки призводить до затримання сходів і їх зрідження, а також до забур’яненості посівів, особливо коли не застосовують ґрунтових гербіцидів.

При сівбі проса в пізніші строки від оптимальних, збільшуються витрати вологи у верхньому шарі ґрунту, погіршуються умови для появи сходів і утворення вторинної кореневої системи.

 Овочівництво

 Сівбу ранніх овочевих рослин в 2014 році проведено в строки дещо раніше середньо багаторічних. Прохолодні, з нічними заморозками та посушливі погодні умови другої – третьої декади квітня дещо стримували отримання дружніх сходів ранніх овочевих. Проте, в більшості агроформувань різних форм господарювання, на початок травня отримано сходи цибулі однорічного вирощування (з насіння), моркви, петрушки, кропу, салату і щавлю. При складних погодних умовах кінця квітня (високі денні температури, підсилення вітру при відсутності опадів) спостерігалось значне пригнічення рослин (втрата тургору в денні години, повільне проростання вегетативної маси). В цей же час відмічено зростання кількості шкідників, особливо хрестоцвітих рослин (хрестоцвіті блішки, квіткоїди, довгоносики та інші). При високих температурах та посушливих умовах не всі дозволених препаратів на овочевих дають бажаний ефект. В зв’язку з цим потрібен постійний контроль стану посівів з метою попередження знищення їх шкідниками, адже це найбільш вразливий період в розвитку рослин (буряк столовий, капуста з насіння та із розсади, редис). При необхідності використовують дозволені препарати. Слід пам’ятати, що інсектициди групи синтетичних піретроїдів (Фастак, Децис, Карате та інші) при температурі вище 22-25ºС  являються малоефективними.

В умовах, що складаються, обробку овочевих рослин засобами захисту від шкідників слід проводити в ранні або в надвечірні та вечірні години, коли інтенсивність вітру менша, а температури нижчі.

Найближчим часом в грунт буде висаджено розсаду томатів, перцю та баклажанів.За 8-10 днів до висаджування розсади рослини підживлюють повним мінеральним добривом зі збільшеними дозами фосфорно-калійних: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г сірчанокислого калію, розведених в 10 л води на1 м.

З метою загартування розсади томатів, перцю і баклажанів за 10-15 днів до посадки її в поле температуру в теплицях зменшують до 6-10°С вночі і до 12-15°С вдень. Якщо температура вночі не нижче 5-6°С, то частину накриття з теплиць знімають не тільки в денний час, але не накривають теплиці і на ніч. При такому загартуванні розсада не тільки освічується сонцем, вона також добре обвітрюється, що затримує ріст і робить її більш стійкою при пересаджуванні. Для попередження пошкодження шкідниками коріння розсади перед висадкою в грунт можна обробити розчином Актари (1,5 г препарату на 1 л води).

 

 

 

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                                М.Г. Собко