Моніторинг станом з 11.09 по 18.09.2014 року

Моніторинг станом з 11.09 по 18.09.2014 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 11.09.2014 по 18.09.2014 року

 Метеорологія

Кінець першої декади вересня місяця закінчився без опадів та з середньодобовою температурою повітря 18,2 ˚С, що на 2,5 ˚С вище багаторічного показника (15,7 ˚С). Максимальна температура повітря за ці дні піднімалась до 25,5 ˚С (8.09),а на поверхні ґрунту до 47 ˚С(7.09). Мінімальна знижувалась в повітрі до 9,0 ˚С(6.09), а на поверхні ґрунту до 0 ˚С(5,7.09). Вітер за цей час переважав північно – східний 6-7 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 29 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 20,4 ˚С і 17,3 ˚С. Спостерігалася перемінна хмарність. Початок другої декади прогнозується бути без опадів з невеликим підвищенням температурного режиму.

 Рослинництво

 Озимі зернові колосові. В умовах, що склалися  занепокоєння викликає вміст продуктивної вологи в ґрунті, тому при підготовці ґрунту слід це враховувати.

В посівному шарі ґрунту практично відсутня продуктивна волога для отримання сходів озимих культур. На дослідних ділянках в Інституті, які були  закладені 1 вересня, ще не отримано сходів, що доводить відсутність вологи.

Сівбу  озимих культур необхідно вести з 10 вересня в сухий ґрунт. При цьому необхідно збільшити норму висіву на 10%, а глибину заробки насіння зменшити до 3-4 см з обов’язковим прикочуванням. Норми висіву в значній мірі визначаються особливостями сортів, попередника, строку сівби, якості і строку обробітку ґрунту та наявності вологи в ньому. В основу розрахунків норм висіву повинна покладатися необхідність одержання густоти сходів не менше  400 шт./м2

Сівбу слід проводити лише сортовим та попередньо протруєним насінням. Підбір препаратів для протруєння насіння необхідно проводити з урахуванням не тільки їх ціни, а і ефективності проти комплексу патогенів. Для ефективності та запобігання резистентності необхідно проводити зміну протруювачів у господарстві через 2-3 роки. Зменшення норми витрати щодо рекомендованої призводить до зниження ефективності протруєння, а проти окремих патогенів зводить її нанівець.

При виборі сортів необхідно враховувати ґрунтово-кліматичні умови зони вирощування. Рекомендовані сорти пшениці озимої для вирощування в зоні північно-східного Лісостепу: Розкішна, Відрада, Поліська 90, Волошкова, Антонівка, Бунчук,  Подолянка, Сонечко, Пилипівка, Гордовита, Статна, Ластівка одеська, Наталка, Ювіляр Миронівський. Рекомендовані сорти жита озимого: Синтетик 38, Інтенсивне 99.

Соя. При відсутності значної кількості опадів достигання відбувається вчасно і без порушення процесів росту і розвитку. Посіви сої сортів ранньостиглої групи мають вологість зерна в межах 12-14% і вже готові до збирання. Сорти ультраранньостиглої і скоростиглої груп вже зібрані.

Озимий ріпак. В складних умовах, через недостатнє зволоження грунту, сходи ріпаку, посіяного 20 серпня, на даний час зріджені і з’являються повільно.

 Овочівництво

 Погодні умови літнього періоду поточного року були не досить сприятливі для отримання високого врожаю овочевих рослин про  вирощуванні їх без зрошення (із-за високих температур і посушливих умов через недостатню кількість опадів).

На кінець першої декади в більшості районів області рослини овочевих пізньої групи особливо капусти при вирощуванні без зрошення значно відставали від середньо багаторічних показників в темпах накопичення врожаю. В цей час рослини капусти білоголової пізньостиглої на більшості плантацій формують головки на 60-65 %, інші ж мають лише розетку листків, які не завжди закривають грунт в міжряддях. Рослини буряка столового  частково (на 35-40 %) втратили листковий апарат, хоча за рахунок активного росту в літній період очікувана врожайність на рівні багаторічних показників. Дощі,що пройшли в окремих районах області 27 -29 серпня можуть частково покращити стан рослин(коренеплідні,капусти) хоча повністю не компенсують недобір врожаю в зв’язку з посушливим періодом серпня.

Деякі господарники планують вже в вересні збір врожаю коренеплодів. Зазвичай цю роботу проводять при зниженні середньодобової температури повітря до +4…+6 ˚С (як правило – в другій- третій декаді жовтня).

При підготовці площ під овочеві 2015 року слід приділити належну увагу очищенню їх від бур’янів (півпаровий обробіток),слідкувати за станом сидеральних рослин (на площах, де вони висіяні в післяжнивний період в якості основного удобрення овочевих).

Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну пожнивних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикочуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки  олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт  зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує  втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин.

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

 ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

1

Дослідна станція луб’яних культур

Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН

мон

Державне підприємство ДГ

Інститут сільського господарства Північного сходу НААН

мон1

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко