Моніторинг станом з 12.06 по 19.06.2014 року

Моніторинг станом з 12.06 по 19.06.2014 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 12.06.2014 по 19.06.2014 року

 Метеорологія

Кінець першої декади червня місяця закінчився з невеликим зниженням температурного режиму та з незначною кількістю опадів. Середньодобова температура повітря за шість днів склала 24,7˚С  при багаторічній18,4˚С. Опадів за цей час випало 5,2 мм  при нормі 19мм. Максимальна температура повітря піднімалась до 32˚С (07.06),а на  поверхні ґрунту до 51˚С (07.06). Мінімальна знижувалась до 12,0˚С в повітрі та до 5 ˚С(08.06) на поверхні ґрунту. Вітер переважав північно-східний 3-5 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 23%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 25,4 ˚С і 20,7 ˚С. Друга декада почалася з незначною кількістю опадів та ясною погодою. До кінця декади прогнозується мінлива хмарність, можливі опади та незначне підвищення температурного режиму.

Рослинництво

У озимої пшениці  закінчує налив зернівок. Більш інтенсивно цей процес відбувається у рослин ранніх і оптимальних строків сівби. Період наливу триває в середньому 8-10 днів.

Як показують підрахунки, врожайність зерна пшениці озимої в цьому році буде вищою у порівнянні з минулорічною. Так, якщо продуктивних стебел в минулому році в залежності від сорту і строку сівби було 470-491 штук на м2, то в цьому році – 612-850. В колосі налічується 45-48 зерен. Передбачається дещо більша маса колосу у порівнянні із 2013 роком. За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 8,0-10,0 т/га.

Але в  умовах, що передували спостерігається часткове вилягання посівів. Це негативно позначається на  наливі зерна і кінцевому результаті-його урожайності. Такі явища слід врахувати при розробці стратегії і тактики жнив, оскільки збирання полеглих хлібів буде пов’язано з додатковими затратами як робочого часу, так і паливно-мастильних матеріалів.

Фаза розвитку озимої пшениці є оптимальною для застосування позакореневого підживлення розчинами азотних добрив для підвищення якості зерна. Найкраща форма азотних добрив для такого підживлення – карбамід (сечовина).

Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо в загущених посівах створилися умови для прояву, окрім борошнистої роси та септоріозу листя і септоріозу колосу,  в подальшому і фузаріозу колосу. Також на посівах озимини відмічено наявність шкідників: злакова попелиця, тріпси. Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної та інсектицидної дії. Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос.  Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі.

На насінницьких посівах слід розпочати першу сортову прополку, а де не проводились видові одночасно з сортовими прополками провести і видові.

Ярі зернові колосові..  На даний час ярі колосові (ячмінь, овес, яра пшениця) знаходяться у фазі наливу зерна.

Вологозабезпеченість посівів сприяє отриманню виповненого зерна, якщо і надалі не буде відмічено посушливих умов, то можна сподіватися на отримання добре виповненого зерна.Продуктивний стеблостій на рівні 610-700 штук на м2. В колосі налічується 18-20 зерен. За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 42,0-50,8 т/га.

На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії.

Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі наливу зерна тому необхідно провести підживлення азотними добривами (карбамід, КАС), мікродобривами. В дану фазу особливо при підвищених температурах шкодочинними є попелиці, трипси, і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилипачем (фосфорорганічної групи або перитроїди). В зв’язку з короткочасними опадами слід очікувати розвиток та розповсюдження хвороб (іржа, переноспороз …) на посівах гороху. Тому при прояві перших симптомів слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включені до «Переліку…».

Соя. Посіви сої третьої декади квітня перебувають у фазі бутонізації – початок цвітіння. Тому при прояві перших симптомів хвороб слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включені  до «Переліку…». При недостатньому живленні рослин сої потрібно застосовувати регулятори росту рослин, мікродобрива. При підвищених температурах шкодочинними є попелиці і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди).

Ріпак озимий. На посівах ріпаку озимого відмічається фаза дозрівання. В цей період значної шкоди можуть завдати попелиці, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».

Для рівномірності достигання та прискорення періоду збирання в дану фазу слід застосовувати на посівах десиканти  при вологості насіння не більше 30%.

Гречка. При строці сівби (ІІІ декада квітня) рослини знаходяться в фенологічній фазі – цвітіння. Рослини гречки при строці сівби в І декаді травня знаходяться в фенологічній фазі початок цвітіння.

Гречка належить до рослин, які запилюються виключно перехресно, причому основна роль у запиленні належить бджолам. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки. Це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки.

Стан посівів гречки на даний період задовільний.

Просо. При строці сівбі (І декада травня) рослини знаходяться в фенологічній фазі виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів на ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.

Стан посівів проса на даний період задовільний.

Овочівництво

Червень – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Період вегетації овочевих до кінця травня з високими температурами і мінімальною кількістю опадів (практично повна відсутність продуктивних опадів з початку польових робіт) був досить не сприятливим  для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Дощі, що пройшли в кінці третьої декади травня та на початку червня на зміну посушливому періоду безумовно покращили стан посівів всіх овочевих і, особливо, волого-вимогливих рослин (коренеплідні, капусти, огірок та цибуля). Разом з тим висока температура і вологість повітря в денні години, значні роси в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести  лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%),  хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероноспорозом цибулі з сіянки, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.) . Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, скритнохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними (враховуючи значне поширення їх вже з першої декади травня).

Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками, довгоносиком. Особливо зростає їх активність в сонячні, теплі дні. Тому важливим є постійна увага посівам овочевих і при необхідності обробіток рослин дозволеними препаратами (на присадибних і дачних ділянках використовують препарати групи синтетичних піретроїдів – фастак, децис, карате чи шерпа, проти жуків довгоносика і колорадського використовують актару чи ін.). При цьому вкрай необхідно дотримуватись строків очікування (період від обробітку рослин до збирання врожаю).

На рослинах всіх видів капусти, баштанних рослин та огірка відмічені випадки заселення рослин, а ближчим часом, слід очікувати зростання кількості попелиці, колонії якої за високих денних температур швидко розвиватимуться. Зливові дощі останнього періоду зумовили ущільнення ґрунту,утворення кірки та посилення росту бур’янів і нової хвилі їх сходів. В зв’язку з цим вкрай необхідно провести рихлення міжрядь овочевих та видалення бур’янів в рядах чи смугах,що сприятиме поліпшенню повітряного режиму ґрунту, створенню мульчуючого тару,збереженню вологи ґрунту.

 

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

 1

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко