Моніторинг станом з 14.05 по 21.05.2015 року

Моніторинг станом з 14.05 по 21.05.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 14.05.2015 по 21.05.2015 року

Метеорологія

Друга декада місяця закінчилася з середньодобовою температурою повітря 13,8 оС. Максимальна  температура повітря піднімалася в денні години до 25 оС (20.05), а на поверхні ґрунту 39 оС (20.05). Мінімальна знижувалась до 6 оС (17.05), а на поверхні ґрунту до плюс 1 оС (19.05). Вологість повітря знижувалася до 43%. Опадів за ці дні випало 9,4 мм. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 16,2 оС і 13,9 оС. Вітер переважав південно – західний 7-8 м/с.

У третій декаді травня місяця спостерігатиметься  підвищення температури повітря, буде сонячно і ясно.

Рослинництво

Озима пшениця. Станом на 21 травня 2015 року рослини озимої пшениці сівби до 20 вересня минулого року (оптимальних строків) знаходяться в фазі виходу в трубку, нараховується 2 вузли.  За раннього строку сівби (1 вересня) висота рослин при цьому становить 55-60 см.  За пізніших строків сівби – до 20 жовтня – також у фазі виходу в трубу, висота рослин при цьому становить 40-45 см. Їх фізіологічний стан задовільний та добрий. Варто відзначити, що настання фази трубкування, за оптимальних строків сівби озимої пшениці, відмічено 30 квітня. За сівби озимого ячменю 20 вересня та 1 жовтня настання цієї фази розвитку відмічено 2 травня. За сівби озимих культур у пізні строки (10-20 жовтня) початок фази трубкування відмічений 6 травня. Найближчим часом озима пшениця перейде у фазу розвитку колосіння.

Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 350-450 рослин для більшості сортів. У той же час густота стояння стебел має свої особливості та становить для озимої пшениці сорту Статна 700-750 шт., Снігурка 700-800 шт., Подолянка 900-1000 шт., Богдана 700-750 шт., Розкішна 800-850 шт., Пилипівка 550-600 шт., Славна 900-1000 шт., Ластівка 650-700 шт., Статна 850-900 шт., Епоха одеська 900-950 шт.. При цьому коефіцієнт кущення становить для озимої пшениці сорту Статна 2,6, Снігурка 2,2, Подолянка 3,0, Богдана 2,7, Розкішна 2,0, Пилипівка 2,1, Славна 2,7, Ластівка 3,3, Статна 2,1, Епоха одеська 3,2.

Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці (1-20.09) визначена на рівні 16-18 шт., за строків сівби 1.10 –   14-16 шт, а за сівби 10-20.10 у межах 12-14 шт.

Кількість та розвиток бур’янів слід тримати на контролі та за необхідності вчасно провести обробку посівів гербіцидами відповідно до видового складу бур’янів. Перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії.

Період застосування проти дводольних гербіцидів  на основі дикамби минув, тому слід в подальших обробках посівів застосовувати гербіциди із групи сульфоніасечовин  в  рекомендованих нормах.

Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо у кінці фази трубкування може виникнути потреба у захисті проти борошнистої роси, септоріозу та бурої листкової іржі, тощо (рис.3).

Рис.1. – Критичні періоди для контролю найбільш розповсюджених хвороб листків та колосу озимої пшениці

За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше. Тому обробка фунгіцидами у фазі кінця виходу в трубку в такому випадку оптимальна для забезпечення контролю хвороб. А враховуючи, що тривалість захисної дії сучасних фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток хвороб.

Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос.  Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі. Обробка на початку цвітіння не тільки контролює розвиток септоріозу листя, але і є оптимальним періодом для обмеження розвитку фузаріозу колоса, ураження якими відбувається в даний період.

Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії, або обприскують посіви системними фунгіцидами.

Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі трубкування. Рекомендується провести підживлення ярих зернових колосових культур азотними добривами за сприятливих погодних умов.

Основним  на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за ростом та розвитком бур’янів. У посівах  ярих зернових культур мають місце здебільшого однорічні злакові та дводольні бур’яни.

Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі  початку бутонізації. В даний час необхідно вести спостереження на наявність комплексу шкідників зокрема таких як горохова попелиця та гороховий зерноїд (брухус).  При перевищенні порового рівня шкодочинності використовують відповідні препарати (інсектициди), які включені до «Переліку…». Обробка від горохової зернівки являється одночасною і проти попелиць.

Соя. На даний період відмічається фаза першого трійчастого листка. На початку вегетації соя росте відносно повільно і бур’яни конкурують з нею. Тому враховуючи засміченість полів необхідно підібрати препарати, які включені до «Переліку…», та їх бакові суміші і дозволять знищити вегетуючі бур’яни з меншим стресом на культуру.

Гречка. При сівбі гречки в кінці квітня і на початку травня рослини знаходяться в задовільному стані, фенологічній фазі – першого і другого справжніх листків. Якщо після сівби пройдуть зливові дощі і з’явиться кірка, то посіви необхідно обов’язково проборонувати легкими боронами впоперек до рядків. Боронувати посіви необхідно у фазі справжнього листка, коли рослини втрачають тургор і не ламаються під час обробітку.

На широкорядних посівах проводять 2-3 міжрядні розпушування культиваторами УСМК- 5.4 А (Б) або іншими. Перше розпушування, якщо не проводилось боронування, проводять у фазі першого справжнього листка на глибину 5-7 см із залишанням захисних смуги 8-10 см; друге розпушення проводять на глибину 8-10 см на початку бутонізації, третє – з підгортанням рослин – на початку цвітіння, на глибину 6-8см (захисна смуга 8-10 см).

Просо. При сівбі проса в першій декаді травня рослини знаходяться в задовільному стані – фенологічній фазі повних сходів. При більш пізній сівбі проса вслід проводять коткування котками ЗККШ-6. Для знищення бур`янів у стадії білої ниточки, за 2-5 дні до з`явлення сходів проса посіви боронують легкими або середніми боронами (ЗПБ-0.6А, БЗСС-1.0) поперек сівби при швидкості 5-6 км/год. Пізніше, у фазі кущення, при сильній забур`яненості можна використати гербіциди: агрітокс (0.7-1.5 л/га), базагран(2-4л/га), базагран новий (2-4л/га), 2М-4Х (0.5-1.1л/га) або інші.

Овочівництво

Сівбу ранніх овочевих рослин в 2015 році проведено в строки дещо раніше середньобагаторічних. Проте, на початок травня отримано сходи цибулі однорічного вирощування (з насіння), моркви, петрушки, кропу, салату і щавлю. В цей же час відмічено зростання кількості шкідників, особливо хрестоцвітих рослин (хрестоцвіті блішки, квіткоїди, довгоносики та інші). При високих температурах та посушливих умовах не всі  із дозволених препаратів на овочевих дають бажаний ефект. В зв’язку з цим потрібний постійний контроль стану посівів з метою попередження ушкоджень їх шкідниками, адже це найбільш вразливий період в розвитку рослин (буряк столовий, капуста з насіння та із розсади, редис). При необхідності використовують дозволені препарати. Слід пам’ятати, що інсектициди групи синтетичних піретроїдів (Фастак, Децис, Карате та інші) при температурі вище 22-25ºС  являються малоефективними.

В умовах, що складаються, обробку овочевих рослин засобами захисту від шкідників слід проводити в ранні або в надвечірні та вечірні години, коли інтенсивність вітру менша, а температури нижчі.

Найближчим часом в грунт буде висаджено розсаду томатів, перцю та баклажанів. За 8-10 днів до висаджування розсади рослини підживлюють повним мінеральним добривом зі збільшеними дозами: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г сірчанокислого калію, розведених в 10 л води на 1 м.

З метою загартування розсади томатів, перцю і баклажанів за 10-15 днів до посадки  в поле температуру в теплицях зменшують до 6-10°С вночі і до 12-15°С вдень. Якщо температура вночі не нижче 5-6°С, то частину накриття з теплиць знімають не тільки в денний час, але не накривають теплиці і на ніч. При такому загартуванні розсада не тільки освічується сонцем, вона також добре обвітрюється, що затримує ріст і робить її більш стійкою при пересаджуванні. Для попередження пошкодження шкідниками кореневу систему розсади перед висадкою в грунт можна обробит розчином Актари (1,5 г препарату на 1 л води).

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко