Моніторинг станом з 15.01 по 22.01.2015 року

Моніторинг станом з 15.01 по 22.01.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 15.01 по 22.01.2015 року

Метеорологія

На кінець другої декади січня місяця спостерігалося незначне підвищення температурного режиму. Середньодобова температура повітря за цей період склала 0,1 оС, при багаторічній мінус 6,5 оС. Опадів випало 2,1 мм, при нормі 15 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 2,0 оС (19.01), а на поверхні ґрунту до 1 оС. Мінімальна знижувалась до мінус 2,0 оС (16.01). Вітер переважав південний 5-6 м/с. Відносна вологість повітря знижувалась до 72%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила мінус 0,6 оС і мінус 0,1 оС. Третя декада січня почалася з опадів у вигляді снігу, випало 11,5 мм. Середньодобова температура повітря склала мінус 2,0 оС. До кінця декади прогнозується хмарна погода, перемінний температурний режим, опади у вигляді снігу.

 Рослинництво

Запаси вологи та глибина промерзання грунту. Глибина промерзання ґрунту на середину січня становила в межах 20 – 30 см. Висота снігового покриву була неоднорідною – від 1 до 7см. Протягом останнього тижня спостерігалась нестійка погода із значними коливаннями температури повітря з відлигою, що зумовило танення снігу. Станом на 19.01.2015 року глибина промерзання ґрунту складає в межах 10 – 12 см. Висота снігового покриву неоднорідна – від 0,5 до 5см. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту дещо підвищилися порівняно з минулими спостереженнями (таблиця 1). Станом на 22.01.2015 року випали опади у вигляді снігу шаром 5-10 см, що створює умови наближені до оптимальних для перезимівлі озимих зернових культур.

Таблиця 1

Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, мм

1

Розвиток рослин. За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу фізіологічний стан рослин озимої пшениці, висіяної до 20 вересня добрий та задовільний.. Фази розвитку рослин при цьому – кущення та початок кущення. Слабкий стан посівів характеризується фазою двох листків та «шильця». Як правило такі посіви були виконані в пізні строки. Подальший стан рослин, особливо слабких та зріджених, у вирішальній мірі буде залежати від погодних умов, у першу чергу від кількості опадів та температурного режиму. 

Вміст цукрів. Запаси  водорозчинних цукрів в вузлах кущіння рослин озимої пшениці за  ранніх та оптимальних строків сівби складає в середньому 24,2 – 25,7 %. Більш високою морозо- та зимостійкістю відзначаються сорти Подолянка та Ювіляр Миронівський, в вузлах кущіння яких сформувалось 30 % цукрів.

У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення ще менший – при строках сівби 20.09 максимальна кількість – 18,87%, а мінімальна – при строках сівби 1.10 і становить 17,38%. Запаси цукрів у рослин озимої пшениці та озимого ячменю є недостатніми і менші за біологічну норму (таблиця 2).

Життєздатність рослин. Визначена життєздатність рослин висока, загиблих рослин немає.

Таблиця 2

Динаміка вмісту цукрів у рослин озимих культур у регіоні діяльності

Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 25.12.2014 року, %

1

Овочівництво

 Друга половина січня – період підготовки до  масового висіву в посівні ящики, горщечки чи в  ґрунт теплиць та парників насіння ранньої і цвітної капусти ранніх томатів та селери для отримання якісної розсади і наступного вирощування дійсно ранньої продукції цих рослин.

Кращими сортами ранньої капусти для умов  Лісостепу України є Димерська 7, Іюнська 3200, Дитмаршер фрюер, Мушкетер F1,  Розістер F1, Дитмарська найраніша; цвітної – Мовір 74, Гарантія, Фрюента, Рапід, Робер, Сніжна куля; селери – Яблучна, Іванко, Апія, Магдебургська ринкова, Голь.

Для отримання якісної розсади чи не найважливішим є належна підготовка грунтосуміші, яка в своєму складі повинна мати перегній, дернову землю, торф, при потребі пісок чи інші розрихлювачі.

Спосіб вирощування розсади

Розсаду ранньої капусти вирощують касетним способом. Для цього використовують пластикові касети з різною кількістю комірок (54, 77, 96, 160). Кожна комірка має конусоподібну форму: ця особливість сприяє закручуванню кореневої системи в малому об’ємі і доброму приживанню рослин після висаджування з мінімальним їх травмуванням. При вирощуванні розсади ранніх сортів капусти потрібно дотримуватися щільності 250–350 рослин на 1 м2, а для пізніх — 300–400.

Ґрунтовий субстрат

Для заповнення касет слід використовувати універсальний торфоцеолітовий субстрат. Його готують на основі найкращих природних матеріалів — торфу, перліту, цеоліту — і заправляють елементами живлення. Такий субстрат забезпечує: – сприятливий водно-повітряний режим; – збалансований фізико-хімічний склад; – зниження (завдяки іонообмінним і сорбційним властивостям цеоліту)загрози передозування добрив, особливо азоту, рівномірне регулюванняживлення рослин;- зменшення вимивання та покращання використання елементів живлення; – поліпшення розвитку корисної мікрофлори грунту та зниження ймовірностігрибкових хвороб. Касети встановлюють на рівну поверхню (найкраще використовувати столи: так зручніше доглядати за розсадою та підтримувати температурний режим), заповнюють субстратом і зволожують.

Висівання та догляд за розсадою

Підготовлене насіння висівають на глибину 1,5–2 см (по одній насінині вкомірку), присипають субстратом, зволожують і накривають плівкою чиагроволокном для підтримання вологості під час проростання.

 

  Заступник директора з наукової роботи

  ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко