Моніторинг станом з 18.06 по 25.06.2015 року

Моніторинг станом з 18.06 по 25.06.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 18.06.2015 по 25.06.2015 року

 Метеорологія

Кінець другої декади червня закінчився з  невеликою кількістю опадів, випало 12,9 мм. Середньодобова температура повітря склала за три дні 17,6 оС. Третя декада почалася з середньодобовою температурою повітря 21,6 оС, що на 2,2 оС більше багаторічної. Опадів випало 13,2 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 25,5 оС (24.06). Мінімальна знижувалась в повітрі до 14,0 оС (23.06), а на поверхні грунту до 9 оС (23.06). Вітер переважав за цей час північно – східний 6-7 м/с. Відносна вологість знижувалась до 31%. Середня температура грунту на глибині 5 і 40 см становила 23,2 оС і 19,8 оС. До кінця декади спостерігатиметься температурний режим близький до  норми, можливі опади.

Рослинництво

Станом на 25 червня у озимої пшениці наступила  молочна, а у деяких сортів і воскова фаза стиглість зернівки, вологість зерна при цьому становить 40-50%. Більш інтенсивно цей процес відбувається у рослин ранніх і оптимальних строків сівби.

Фаза наливу зерна – це період заселення посівів шкідниками, які пошкоджують колос. На посівах озимини виявлено шкідників: злакова попелиця, тріпси, хлібний жук. При наявності їх в кількості, що перевищують ЕПШ (пиявиці 7-8, а жуків 3-5 особин на 1м²) застосувати хімічні засоби – інсектициди і в першу чергу на насінницьких посівах.

За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 7,0-8,0 т/га.

Впродовж червня було відмічено шквальні дощі, що супроводжувались сильним вітром, тому значна частина посівів озимини є полеглими. Більші площі з  полеглими рослинами відмічено там, де є протяги та висота рослин більше 100 см. Таке явище слід врахувати при розробці стратегії і тактики жнив, оскільки збирання полеглих хлібів буде пов’язано з додатковими затратами як робочого часу, так і паливно-мастильних матеріалів.

На насінницьких посівах слід закінчувати  сортову та видову прополку. Необхідно приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщеннядля доробки та зберігання зерна урожаю 2015 року.

Ярі зернові колосові. На даний час ярі колосові  знаходяться у фазі молочної стиглості зерна.

Продуктивний стеблостій на рівні 500-600 штук на 1 м². За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 3,5 – 4,8 т /га.

На посівах ярих культур відмічено ураження рослин хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід закінчувати  сортову та видову прополку.

Соя. Рослини середньо ранньостиглих сортів даної культури увійшли в фазу бутонізації, ранньостиглих – в цвітіння, а сорти скоростиглої групи – в фазу утворення бобів. В цей період в посівах сої слід звернути особливу увагу на заселення павутинним кліщем, соєвою та акацієвою вогнівками. Крім того, відмічене заселення попелицею (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. Підвищення денної температури до 30-320С, та зниження нічної до 12-160С, як правило, сприяє розвитку хвороб на сої. Враховуючи, що рослини сформували майже всю листову поверхню, та з метою попередження її ураження борошнистою росою, переноспорозом, іржою, антракнозом, доцільно провести фунгіцидний захист посівів від вище зазначених хвороб. Залежно від стану рослин (за результатами листової діагностики) слід провести позакореневе підживлення макро- і мікродобривами. При цьому, серед макроелементів, перевагу слід надавати азоту і калію.

Горох. Рослини гороху закінчили утворення бобів.  Продовжується налив насіння і дозрівання.  В цей період шкодочинними є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. В даний період в посівах гороху спостерігається ураження аскохітозом та іншими грибковими хворобами, тому слід посіви захистити фунгіцидами.

Гречка. При строці сівби (ІІІ декада квітня) рослини знаходяться в фенологічній фазі цвітіння – плодоутворення. Рослини гречки при строці сівби в І декаді травня знаходяться в фенологічній фазі цвітіння.

Застосування гербіцидів у посівах гречки небажане, оскільки це одна з дієтичних та лікувально-профілактичних культур, прекрасний медонос, із зерна якого виготовляють продукти дитячого харчування.

В період масового розмноження попелиці, блішок та інших шкідників посіви гречки обробляють до цвітіння інсектицидами.

Роль бджолозапилення у формуванні врожаю гречки безперечна. Тому всі господарства, які одержують високі й сталі урожаї цієї культури, надають виключного значення  необхідній кількості бджолосімей для запилення. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки. Такої кількості буває звичайно достатньо, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі умови погоди. Але краще мати більшу кількість бджіл біля посівів гречки, яких слід підвозити завчасно до цвітіння.

Стан посівів гречки на даний період задовільний.

Просо. При строці сівбі (І декада травня) рослини знаходяться в фенологічній фазі виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів на ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.

Значної шкоди цій культурі наносять личинки просяного комарика. Сильніше пошкоджуються рослини пізнього строку сівби. Личинки заляльковуються всередині зернин проса, і тому вони залишаються плюсклими та недорозвиненими. У літній період вегетації для хімічного захисту проса від шкідників (просяного комарика та попелиці) використовують БІ-58 новий, 40%  (0,7-1,0 л/га ).

Стан посівів проса на даний період задовільний.

Овочівництво

Червень – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Період вегетації овочевих до кінця травня з високими температурами і мінімальною кількістю опадів був не сприятливим  для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Дощі, що пройшли в кінці третьої декади травня та на початку червня на зміну посушливому періоду безумовно покращили стан посівів всіх овочевих і, особливо, волого-вимогливих рослин (коренеплідні, капусти, огірок та цибуля). Разом з тим помірні температури і вологість повітря в денні години, значні роси при зниженні температури до +10 ˚С…+13 ˚С  в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести  лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Цілитель, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%),  хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероноспорозом цибулі з сіянки, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.). Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, скритнохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними.

 

 

  Заступник директора з наукової роботи

  ІСГ Північного Сходу НААН                                                         М. Г. Собко