Моніторинг станом з 23.04 по 30.04.2015 року

Моніторинг станом з 23.04 по 30.04.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 23.04.2015 по 30.04.2015 року

Метеорологія

В третій декаді квітня місяця відчутно  потепліло. Середньодобова температура  повітря за ці дні становила 16,0 оС, що на 2,2 оС більше за багаторічний показник. Опадів не було. Максимальна температура повітря в денні години досягала 24,5 оС (27,29.04). Мінімальна знижувалась в повітрі до 2,5 оС (23.04), а на поверхні ґрунту до мінус 3 оС (23.04). Вітер переважав західний 8-9 м/с. Відносна вологість знижувалась до 21%. Середня температура  ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 13,0  оС і 9,4 оС. Початок травня прогнозується бути теплим, можливі короткочасні опади.

Рослинництво

Зернові колосові. На сьогоднішній день більшість господарств закінчили підживлення озимих культур. Озимі зернові колосові культури в основному знаходяться у фазі кінець кущіння та кущення.

За останній тиждень спостерігалась нестійка погода із значними коливаннями температури повітря.

Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна за рахунок проведення позакореневого підживлення. Враховуючи погодні умови та фазу розвитку рослин підживлення рослин бажано проводити  рідким добривом по вегетативній масі рослин. В такому випадку доцільно використовувати розчин КАС. У разі внесення КАС у підживлення вегетуючих рослин доза азоту не повинно перевищувати 30 кг/га фізичної ваги. Кращий час для позакореневого підживлення розчином КАС – ранкові і вечірні години. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).

Кількість та розвиток бур’янів слід тримати на контролі та за необхідності вчасно провести обробку посівів гербіцидами відповідно до видового складу бур’янів. Перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії.

Ярі зернові колосові..  На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі 3 листків. Рекомендується провести підживлення ярих зернових колосових культур в  фазу кущення азотними добривами, за сприятливих погодних умов.

Основним заходом на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за ростом та розвитком бур’янів. У посівах зернових культур мають місце здебільшого однорічні та зимуючі  бур’яни.

Тому доцільно використовувати гербіциди групи 2,4-Д, проте ці препарати недостатньо ефективні щодо цілого ряду дводольних бур’янів (ромашка непахуча, зірочник середній, гірчаки, рутка лікарська, підмаренник чіпкий, фіалка польова). Для зменшення витрат та з профілактичною метою можливе застосування фунгіциду  у баковій суміші з гербіцидом.   Зараз на посівах ярих культур не відмічено ураження посівів хворобами, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів.

Соя. На даний період, температура на глибині 10 см по рівню термічного режиму ґрунту становить більше 100С. Це дає підстави до проведення сівби сої сортів середньоранньої та ранньостиглої груп. Враховуючі фітопатологічний стан посівного матеріалу, насіння повинно бути протруєним та інокульоване азот фіксуючими бактеріями. Глибина загортання насіння не повинна перевищувати 4-5 см. Слід надавати перевагу, при сівбі сортів середньоранньої групи, ширині міжрядь від 19 до 45 см і дотримуватись рекомендованої норми висіву.

Горох. В посівах гороху з’явились сходи в повній мірі і проходження фаз росту та розвитку з підвищенням температури прискорюється. Доцільно підготуватись до захисту даної польової культури від бур’янів і шкідників. При появі бур’янів, особливо дводольних, які представляють більшу шкодочинність слід застосовувати гербіциди типу Агрітокс, в.р. (0,5 л/га), Базагран, в.р. (2-3 л/га). На даний час, в посівах гороху зустрічаються окремі шкідники, такі як бульбочковий або люцерновий довгоносики та інші. Тому доцільним буде обробка посівів гороху інсектицидами включеними до «Переліку…», при перевищенні ЕПШ.

Гірчиця яра. На третю декаду квітня посіви, які були висіяні наприкінці березня місяця перебувають в фазі утворення першої пари справжніх листків. Слід уважно слідкувати за шкідниками, таких як хрестоцвіті блішки при перевищенні ЕПШ слід миттєво реагувати обприскуючи посіви інсектицидами, які занесені до Переліку, краще  фосфорорганічної групи (захисна дія даних препаратів триваліша), або перитроїдної групи.

Овочівництво

Погодні умови третьої декади квітня місяця характеризуються підвищеними температурами, теплими вітрами і є досить сприятливим сприятливими для росту та розвитку овочевих, висіяних в ґрунт в третій декаді березня (моркви та цибулі). На даний час сходи даних культур з’явилися і знаходяться в гарному стані, не зріджені.

Сівба насіння капусти та томатів за безрозсадного способу вирощування була проведена в умовах регіону в оптимальні строки при настанні сталих температур повітря та ґрунту.

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко