Моніторинг станом з 28.05 по 04.06.2015 року

Моніторинг станом з 28.05 по 04.06.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 28.05.2015 по 04.06.2015 року

Метеорологія

28 травня пройшов ливневий дощ з градом, котрий суттєво пошкодив рослини. Середньодобова температура повітря за 4 дні склала 16,7 оС. Опадів випало 104 мм, при нормі 24 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 25,0 оС (28.05). Мінімальна знижувалась до 4,5 оС (28.05) в повітрі. Відносна вологість повітря знижувалась до 56 %. Вітер переважав північно – східний 5-7 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 18,1 оС і 16,8 оС.
Червень місяць почався без опадів. Середньодобова температура повітря за три дні 20,4 оС, що вище за багаторічну на 20 оС . До кінця декади прогнозується тепла погода, можливі короткочасні опади.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. Станом на 4 червня 2015 року у більшості сортів рослини озимої пшениці сівби до 20 вересня минулого року (ранніх та оптимальних строків) відмічена фаза колосіння та початок цвітіння. За пізніших строків сівби – до 20 жовтня – рослини мають фазу розвитку – колосіння. Їх фізіологічний стан задовільний та добрий.
Для сортів озимої пшениці та озимого ячменю визначена кількість продуктивних стебел, кількість колосків у колосі, очікувана біологічна врожайність та ін. (таблиця 1).
28 травня 2015 року у деяких районах Сумської області пройшли сильні опади у вигляді дощу і граду, котрі завдали шкоди посівам зернових колосових культур (рис.1).
Основний характер ушкодження рослин – перебитий прапорцевий листок, перебитий колосок, вибиті колосочки у колосі. При цьому безості сорти пошкоджені більше ніж остисті. Пошкодження колоса для всіх остистих сортів визначене на рівні 9-11%, пошкодження прапорцевого листка для сорту Статна – 45-48%, Ластівка одеська – 55-60%, Славна – 60-65%, Пилипівка – 70-75%, Розкішна – 50-55% (рис.2-5).
Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 350-450 рослин для більшості сортів. У той же час густота стеблистою має свої особливості та становить для озимої пшениці сорту Статна 700-750 шт., Снігурка 700-800 шт., Подолянка 900-1000 шт., Богдана 700-750 шт., Розкішна 800-850 шт., Пилипівка 550-600 шт., Славна 900-1000 шт., Ластівка 650-700 шт., Статна 850-900 шт., Епоха одеська 900-950 шт.. При цьому коефіцієнт кущення становить для озимої пшениці сорту Статна 2,6, Снігурка 2,2, Подолянка 3,0, Богдана 2,7, Розкішна 2,0, Пилипівка 2,1, Славна 2,7, Ластівка 3,3, Статна 2,1, Епоха одеська 3,2.
Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці (1-20.09) визначена на рівні 16-18 шт., за строків сівби 1.10 – 14-16 шт, а за сівби 10-20.10 у межах 12-14 шт.

Таблиця 1

Очікувані показники продуктивності та біологічна врожайність сортів озимої пшениці та озимого ячменю різних строків сівби, 2015

Рис. 1. Розміри граду визначені на рівні 2,0-3,0 см

Рис. 2. Перебиті флагові листочки на рослинах

Рис. 3. Пошкоджений колос та інші ушкодження рослин

Рис. 4. Вибиті колосочки у колосі

Рис. 5. Полеглі рослини в пониженнях полів

Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна і зараз, за рахунок збільшення виповненості та крупності зерна. Тому доцільно використовувати розчин сечовини, КАС. У разі внесення КАС при підживленні вегетуючих рослин доза азоту не повинна перевищувати 10 кг/га д.р. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.) після закінчення цвітіння.

Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо у кінці фази трубкування може виникнути потреба у захисті проти борошнистої роси, септоріозу та бурої листкової іржі, тощо (рис.6). Вже зараз у посівах відмічаються поодинокі уражені рослини борошнистою росою.

За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше. Тому обробка фунгіцидами у фазі кінця виходу в трубку в такому випадку оптимальна для забезпечення контролю хвороб. А враховуючи, що тривалість захисної дії сучасних фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток хвороб.

Рис.6. – Критичні періоди для контролю найбільш розповсюджених хвороб листків та колосу озимої пшениці

Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос. Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі. Обробка на початку цвітіння не тільки контролює розвиток септоріозу листя, але і є оптимальним періодом для обмеження розвитку фузаріозу колоса, ураження якими відбувається в даний період.

Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії, або обприскують посіви системними фунгіцидами.

У посівах озимих (у колосі) з’являються досить небезпечні шкідники – трипси, тому треба у найкоротші терміни провести обробку інсектицидом, дозволеним до використання одночасно із внесенням фунгіцидів.

Ярі зернові колосові. На посівах ярих зернових колосових культур також визначені пошкоджені рослини градом. Характер пошкодження в основному – перебите стебло прапорцевого листка та листок. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі початку колосіння. Рекомендується провести підживлення ярих зернових колосових культур азотними добривами за сприятливих погодних умов.

Зараз на посівах ярих культур не відмічено масове ураження посівів хворобами та шкідниками, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів та інсектицидів і при необхідності проводити обробку посівів препаратами відповідного спектру дії.

Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі цвітіння та наливу зерна. В дану фазу особливо при підвищених температурах шкодочинними є попелиці, трипси, і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди). В зв’язку з короткочасними опадами слід очікувати розвиток та розповсюдження хвороб (іржа, переноспороз …) на посівах гороху. Тому при прояві перших симптомів слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які є включеними до «Переліку…».

Соя. Посіви сої третьої декади квітня перебувають у фазі початку бутонізації. Тому при прояві перших симптомів хвороб слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включеними до «Переліку…». При недостатньому живленні рослин сої потрібно застосовувати регулятори росту рослин, мікродобрива. При підвищених температурах шкодочинними є попелиці і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди).

Ріпак озимий. На посівах ріпаку озимого відмічається фаза наливу насіння. В цей період значної шкоди можуть завдати попелиці, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».

Крім того в даний період доцільне позакореневе підживлення азотними добривами, що буде сприяти підвищенню насіннєвої продуктивності.

Гречка. Догляд за посівами гречки є складовою частиною технології вирощування високих урожаїв. При сівбі гречки в кінці квітня і на початку травня рослини знаходяться в задовільному стані, фенологічній фазі – першого і другого справжніх листків. Якщо після сівби пройдуть зливові дощі і з’явиться кірка, то посіви необхідно обов’язково проборонувати легкими боронами впоперек до рядків. Боронувати посіви необхідно у фазі справжнього листка, коли рослини втрачають тургор і не ламаються під час обробітку за сонячної погоди. Боронування після появи сходів краще проводити в фазі першого справжнього листка на невеликій швидкості руху агрегата впоперек або по діагоналі до напрямку рядків. Стан посівів гречки є задовільний.

В деяких місцях регіону в зв`язку з гідрометеорологічними умовами, які склались 28 травня цього року внаслідок випадання значної кількості опадів (43,7 мм), а саме грозового проливного дощу та граду, діаметр якого становив від 10 до 30 мм, рослини гречки пошкодились на 50-60%. Тому такі площі посівів гречки доцільно пересіяти гречкою.

Просо. При сівбі проса в першій декаді травня рослини знаходяться в задовільному стані – фенологічній фазі повних сходів – кущеня. Обприскування посівів проса гербіцидами можна лише у фазі кущіння і не пізніше виходу в трубку. Строго дотримуватись встановленої дози. Обробляти посіви необхідно в теплу (з температурою більше 15оС), бездощову, маловітряну погоду. Можна використовувати гербіциди: агрітокс (0.7-1.5 л/га), базагран (2-4 л/га), базагран новий (2-4 л/га), 2М-4Х (0.5-1.1 л/га) або інші.

 

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                               М. Г. Собко