Моніторинг станом з 30.04 по 07.05.2015 року

Моніторинг станом з 30.04 по 07.05.2015 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 30.04.2015 по 07.05.2015 року

Метеорологія

Перша декада травня місяця почалася з середньодобовою температурою повітря 13,4 оС. Опадів за ці дні випало майже декадна норма 14,0 мм. Максимальна температура повітря піднімалась до 21,0 оС (02.05). Мінімальна знижувалась в повітрі до 5,5 оС (05.05), а на поверхні ґрунту до мінус 1 оС (05.05). Вітер переважав північний 5-7 м/с . Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 14,8 оС і 12,7 оС. Кінець першої декади прогнозується бути з помірною температурою, можливі короткочасні опади.

Рослинництво

Озима пшениця. Рослини озимої пшениці сівби до 20 вересня минулого року, тобто оптимальних строків, знаходяться в фазі виходу в трубку, а пізніших строків сівби – до 1 жовтня – в фазі повного весняного кущіння – початку виходу в трубу. Їх фізіологічний стан задовільний та добрий.

Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна за рахунок проведення позакореневого підживлення. Враховуючи погодні умови та фазу розвитку рослин підживлення рослин бажано проводити  рідким добривом по вегетативній масі рослин. В такому випадку доцільно використовувати розчин КАС. У разі внесення КАС у підживлення вегетуючих рослин доза азоту не повинно перевищувати 30 кг/га фізичної ваги. Кращий час для позакореневого підживлення розчином КАС – ранкові і вечірні години. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові ,ін..) та регуляторів росту рослин.

Кількість та розвиток бур’янів слід тримати на контролі та за необхідності вчасно провести обробку посівів гербіцидами відповідно до видового складу бур’янів. Перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії.

Період застосування протидводольних гербіцидів  на основі дикамби минув, тому слід в подальших обробках посівів застосовувати гербіциди із групи сульфоніасочовин  в  рекомендованих нормах.

Суттєвих ушкоджень рослин хворобами на даний  час не встановлено. Однак, з профілактичних заходів до робочого розчину бажано додати і фунгіцид з нормою до 75 % рекомендованої для рослин озимої пшениці.

Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі кущення. Рекомендується провести підживлення ярих зернових колосових культур в  фазу кущення азотними добривами за сприятливих погодних умов.

Основним  на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за ростом та розвитком бур’янів. У посівах  ярих зернових культур мають місце здебільшого однорічні злакові та дводольні  бур’яни.

Тому доцільно використовувати гербіциди групи 2,4-Д, проте ці препарати недостатньо ефективні щодо цілого ряду дводольних бур’янів (ромашка непахуча, зірочник середній, гірчаки, рутка лікарська, підмаренник чіпкий, фіалка польова). З профілактичною метою можливе застосування фунгіциду  у баковій суміші з гербіцидом.

Соя. На даний період, температура на глибині 10 см по рівню термічного режиму ґрунту становить більше 100С. Це дає підстави до проведення сівби сої сортів середньоранньої та ранньостиглої груп. Враховуючи фітопатологічний стан посівного матеріалу, насіння повинно бути протруєним та інокульоване азотфіксуючими бактеріями. Глибина загортання насіння не повинна перевищувати 4-5 см. Слід надавати перевагу, при сівбі сортів середньоранньої групи, ширині міжрядь від 19 до 45 см і дотримуватись рекомендованої норми висіву.

Горох. В посівах гороху з’явились повні сходи в повній мірі і проходження фаз росту та розвитку з підвищенням температури прискорюється. Доцільно підготуватись до захисту даної польової культури від бур’янів і шкідників. При появі бур’янів, особливо дводольних, які представляють більшу шкодочинність слід застосовувати гербіциди типу Агрітокс, в.р. (0,5 л/га), Базагран, в.р. (2-3 л/га). На даний час, в посівах гороху зустрічаються окремі шкідники, такі як бульбочковий або люцерновий довгоносики та інші. Тому доцільним буде обробка посівів гороху інсектицидами включеними до «Переліку…», при перевищенні ЕПШ.

Гірчиця яра. На третю декаду квітня посіви, які були висіяні наприкінці березня місяця перебувають в фазі утворення першої пари справжніх листків. Слід уважно слідкувати за шкідниками, таких як хрестоцвіті блішки при перевищенні ЕПШ слід миттєво реагувати обприскуючи посіви інсектицидами, які занесені до Переліку, краще  фосфорорганічної групи (захисна дія даних препаратів триваліша), або перитроїдної групи.

Соняшник та кукурудза. На більшій частині території Сумської області  3 травня випало від 13 до 18 мм опадів, що створило хороші передумови для внесення ґрунтових гербіцидів на ще не засіяних площах. І цим доречно скористатись.

На площах під цими культурами ранніх строків сівби 25 – 30 квітня з’явились сходи рослин.

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко