Моніторинг станом з 31.07 по 07.08.2014 року

Моніторинг станом з 31.07 по 07.08.2014 року

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 31.07.2014 по 07.08.2014 року

 Метеорологія

Кінець третьої декади липня закінчився без опадів при нормі 26 мм та з середньодобовою температурою 24,6 0С, при багаторічній 20,50С. Максимальна температура повітря піднімалась до 31,00С (30.07), а на поверхні ґрунту до 45 0С(30.07). Мінімальна знижувалась до 14,00С (27.07) в повітрі та до 4 0С(28.07) на поверхні ґрунту. Мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 31 %. Вітер переважав північно-східний 5-6 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 25,8 0С і 20,8 0С. Початок серпня місяця передбачається бути теплим, з середньодобовою температурою вище норми, можливо спостерігатиметься змінна хмарність.

Рослинництво

Озимі зернові колосові.На сьогодні в області збиральні роботи продовжуються. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 30 липня в області зібрано озимої пшениці з площі 131,6 тис. га, це 77,0 % від  збиральної площі.При цьому врожайність зерна склала – 49,7 ц/га. Озимого ячменю зібрано з площі 700 га, тобто 82,0% від збиральної  площі 800 га з урожайністю 41,2 ц/га. Озимого жита 6,04 тис. га, це 54,0 % від  збиральної площі. При цьому врожайність зерна озимого жита склала – 29,2 ц/га.

Поряд із збиральними роботами на черзі підготовка ґрунту під посів озимини майбутнього року. На площах зібраного гороху відбувається інтенсивний ріст бур’янів, тому головним і важливим прийомом є своєчасне лущення стерні, щоб не допустити переростання бур’янів, що негативно вплине і на якість послідуючого основного обробітку ґрунту. Як показує досвід, саме основний обробіток ґрунту суттєво впливає на термін своєчасної появи сходів та  послідуючий розвиток рослин.

Ярі зернові колосові.За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 30 липня в області зібрано ячменю ярого  з площі 33,5 тис. га, це
49,0 % від загальної площі, врожайність зерна 36,6 ц/га.

Розпочато збір пшениці ярої, вже зібрано 300 га, а це  5,0% від збиральної  площі 6,2 тис. га з урожайністю 42,0 ц/га.

Гречка. Рослини гречки знаходяться в фонологічній фазі господарської стиглості. Період достигання гречки досить розтягнутий. В зв’язку з тим, що в гречці можливе вторинне плодоутворення. Воно буває тоді, коли сильна посуха змінюється періодом дощів.

Не можна зволікати з обмолотом валків гречки. За час перебування в валках гречка висихає і стає придатною для обмолоту комбайном, крім того до обмолоту зелене зерно виповнюється і набуває  нормального стану стиглості,при вологості стебел листків 30-35%, а зерна – до  14-16%. Зерно гречки при обмолочуванні валків легко обрушається і подрібнюється, а тому особливо ретельно регулюється  роботи молотильного агрегату комбайна. Зазори між барабаном і декою при вході повинні становити 20- 22 мм, а при виході обмолоченої маси – 8-10 мм. Частота обертання барабана не повинна перевищувати500 600об/хв. При обмолоті валків підвищеної вологості маси зазори молотильного  апарату зменшують, а чистоту обертання барабана збільшують до 650 – 700 об/хв.

Просо. Рослини проса знаходяться в фенологічній фазі дозрівання. Достигання волоті у проса розтягнуте,воно триває майже 20 днів. Звичайно прийнято вважати просо готовим до збирання тоді, коли зерно в середній частині волоті має воскову стиглість. До скошування жатками при роздільному способі збирання можна  приступити  раніше – коли у волоті можна нарахувати 75-80% стиглих зерен. Недостиглі зерна при цьому під час підкошування валків виповнюється за рахунок пересування пластичних речовин з стебел.

Соя.Посіви сої середньо ранньостиглих сортів знаходяться в фазі утворення і початку наливу бобів, ранньостиглі сорти – продовжують налив насіння, а сорти скоростиглої групи – в фазі початку дозрівання. В посівах сортів ранньостиглої і середньоранньої груп в регіоні, на даний час, спостерігається заселення павутинним кліщем, поодинокі випадки – соєвою та акацієвою вогнівками, а також листогризучими совками, чортополохівкою і лучним метеликом. При перевищенні ЕПШ слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. (ЕПШ: для акацієвої вогнівки – 2-3 яйця на рослині, або 5% заселення рослин шкідником; для лучного метелика – 1-3 особини на 1 м2; звичайного паутинного кліща – 2-3 личинки на трійчастому листку або 10 личинок).

Підвищення температури повітря до 29-360С може привести до розвитку хвороб на сої. Враховуючи, що вже рослини сортів всіх груп стиглості сформували листову поверхню, та з метою попередження її ураження борошнистою росою, переноспорозом, іржою, антракнозом, альтернаріозом або септоріозом доцільно провести фунгіцидний захист посівів від вище зазначених хвороб одним із препаратів, таких як Абакус, Колосаль Про, Колосаль або Амістар. В посівах сортів сої ранньостиглої та середньо ранньої груп слід провести позакореневе підживлення азотом і калієм з мікроелементами.

 Овочівництво

Зливові дощі 26-27 червня та 13-14  і 21-22 липня ущільнили грунт, що погіршало аерацію його. Разом з тим високі температури і низька  вологість повітря в денні години, значні роси при зниженні температури до +15˚С …+17 ˚С  в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Відмічено спалах захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі,огірках та інших баштанних. На огірках в період плодоношення зазвичай проти хвороб використовують розчин біофунгіциду Мікосан чи 0,5 % розчин бордоської суміші,строк очікування яких значно менший ніж фунгіцидів хімічного походження. До збирання врожаю цибулі з насіння,яка на більшості площ майже дозріла,приступають при виляганні листків в 60 – 70 % рослин. Рослини викопують та укладають для просушування у валки безпосередньо у полі (на ділянці). До очищення приступають через 6-8 діб польового просушування цибулі, коли «шийка» добре висохла. Слід мати на увазі, що краща збереженість цибулі у зимовий період при доброму її просушуванні та у «вінках» (при незначних об’ємах вирощування). Обрізання листків при недостатньому їх просушуванні призводить до погіршення лежкості цибулин.

Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками та іншими шкідниками. Особливо зростає їх активність в сонячні, теплі дні. Тому важливим є постійна увага посівам овочевих і при необхідності обробіток рослин дозволеними препаратами (на присадибних і дачних ділянках використовують препарати групи синтетичних піретроїдів – фастак, децис, карате чи шерпа, проти жуків довгоносика і колорадського використовують актару чи ін.). При цьому вкрай необхідно дотримуватись строків очікування (період від обробітку рослин до збирання врожаю).

На рослинах всіх видів капусти, баштанних рослин та огірка відмічені випадки заселення рослин, а ближчим часом, слід очікувати зростання кількості попелиці, колонії якої за високих денних температур швидко розвиватимуться. Зливові дощі останнього періоду зумовили ущільнення ґрунту,утворення кірки та посилення росту бур’янів і нової хвилі їх сходів. В зв’язку з цим вкрай необхідно провести рихлення міжрядь овочевих та видалення бур’янів в рядах чи смугах,що сприятиме поліпшенню повітряного режиму ґрунту, створенню мульчуючого шару, збереженню вологи ґрунту, та поліпшенню умов для росту вирощуваних рослин, що стане передумовою отримання високого врожаю належної якості в умовах поточного року.

В даний період слід подбати про визначення та підготовку площ до вирощування овочевих врожаю 2015 року. На площах, що рано звільняють поле (огірок, зеленні овочеві, зернобобові,зернові культури, рання картопля) слід висіяти сидеральні рослини (гірчиця біла, редька олійна, ріпак), які з першої-третьої декади серпня по третю декаду жовтня сформують на гектарі 20-30 тонн зеленої маси, що еквівалентно 15-25 т/га свіжого гною ВРХ. В умовах значної нестачі органічних добрив це дозволить суттєво покращити поживний режим та родючість ґрунту фіто санітарний стан його.

Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну поживних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикорчуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки  олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт  зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує  втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин.

 

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

1

Дослідна станція луб’яних культур

Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН

мон

Державне підприємство ДГ

Інститут сільського господарства Північного сходу НААН

мон1

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко