ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 08.06.2017 року

 Метеорологія

   На початок першої  декади червня місяця опадів не було . Середньодобова температура повітря становила 17,50С.В денні години стовпчик термометра досягав позначки 28,00С(05.06).  Мінімальна  температура повітря була 4,0 0С (03.06) в повітрі та 00С на поверхні ґрунту(3,4.06).  Вітер переважав південно – західний 4-6 м/с. Відносна вологість знижувалась до 35%. Опадів за цей період випало 5,6 мм. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 18,0 0С і 15,40С. До кінця декади спостерігатиметься тепла і ясна погода, можливі невеликі опади.

Рослинництво

   Рослини озимої пшениці на більшості площ посіву знаходяться в фазі колосіння. За календарними термінами розвиток рослин відбувається із запізненням 8-10 діб.

  За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН орієнтовані основні показники структури врожаю приведені в наступній таблиці.

Орієнтовні  окремі показники структури врожаю озимої пшениці в Інституті сільського господарства Північного Сходу НААН

 

 

Сорт

 

 

Дата сівби

 

Кількість колосків у колосі, шт.

 

Орієнтована кількість зерен в колосі, шт.

Середньо- багаторічна кількість зерен в колосі, шт.
Богдана 16.09 16,0 40 41
Подолянка 16.09 16,5 41 40
Статна 16.09 16,6 41 39
Новосмуглянка 19.09 14,0 35 36
Пилипівка 14.09 15,5 39 40
Краєвид 13.09 15,4 38 40
Оберіг Миронівський 13.09 16,0 40 42

Фітосанітарний стан рослин в посівах задовільний. Дефіцит активного тепла стримує розвиток як рослин сільськогосподарських культур так і бур’янів. Широкого поширення хвороб стебел і листів озимої пшениці не відмічено, розвитку та активності шкідників також.

За настання активного тепла можливе посилення шкодочиності шкідників та поширення хвороб. Ймовірно буде необхідність використання в посівах озимої пшениці рекомендованих пестицидів та фунгіцидів. Цей агроприйом є надзвичайно важливим в умовах цього року, так як тільки захищена рослина здатна буде  сформувати повновагове зерно з масою 1000 зерен не менше 45г.

Запаси продуктивної вологи задовільні і складають в горизонті 0-20 см-19-22мм,0-50  см – 65-70 мм та 0-100 см -137-141 мм.

Розвиток ярих рослин також дещо затримується з причин дефіциту активних температур, особливо в нічний період.

Соя. Більша частина  травня поточного року за температурним режимом була мало сприятлива для рослин сої (температура грунту на глибині 10 см була нижчою оптимальної – 12 -14 ˚С ). На рослинах, строк сівби яких припав на третю декаду квітня початок травня відмічено фазу другого – третього трійчастого листка, посіви скоростиглих сортів знаходяться в фазі появи  другого – третього  трійчатого листка. В дану фазу необхідно знищити дводольні бур’яни, які на цьому етапі розвитку рослин сої більш  чутливі до загербіцидів. На посівах, залежно від виду бур’янів доцільно застосовувати такі гербіциди, як Базагран, к.е. (2,0-3,0 л/га), Хармоні 0,75 в.г. (6-8 г/га) або їх поєднання . При засміченні посівів багаторічними дводольними бур’янами можливе використання таких гербіцидів, як Фабіан,к.е. (0,4 л/га), Пульсар, к.е. (1,0 л/га) або суміш Пульсару (0,75 л/га) і Базаграну 1,8-2,0 л/га, памятаючи про ймовірну їх післядію.

     Фітосанітарний стан рослин: на даному етапі розвитку рослин сої (фаза другого – четвертого трійчастого листка) в посівах можуть з’явитися ознаки пошкодження листя сої різними видами гусениць з родин совок, хвилівок, п’ядунів, ведмедиць, листовійок – проїдаються наскрізь або грубо об’їдаються трійчасті листки (часто залишаються тільки жилки). В посівах сої виявлено ознаки пошкодження листя гусеницями метеликів червонохвоста (фото). Економічний поріг шкодо чинності 2-3 екземпляра на рослину.

Рекомендовано використання наступних інсектицидів: БІ-58 новий, 40%-й к. е. (1 л/га); Золон, 35%-й к. е. (2,5 л/га); Арріво, 25%-й к. е. (0,32 л/га); Шерпа, 25%-й к. е. (0,31 л/га)

З метою запобігання поширення хвороб в посівах сої рекомендовано проведення фіто санітарного моніторингу. За умов виявлення перших ознак ураження хворобами (фузаріозне в’янення рослин, антракноз, аскохітоз, пероноспороз, септоріоз) вегетуючих органів сої необхідним є застосування фунгіцидів Амістар Екстра 280SC, к. с.(0,5-0,75 л/га), Абакус, к.е. (1,5 л/га), Фитал, р. к. (2,5-3,0 л/га), Бенорад, з. п. (0,3-1,5 л/га) та інших, зареєстрованих в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» (2016 р.).

    Горох. В даний час на більшості площ рослини утворили 10 – 12 листків. В ряді випадків відмічено значну кількість однодольних і дводольних бур’янів. Початок їх розвитку – найбільш сприятливий період для контролю забур’яненості. Для цього слід використати найбільш ефективні з дозволених препаратів. Ефективність дії гербіцидів зростає при додаванні до розчину невеликої кількості карбаміду.

    Фітосанітарний стан рослин: починаючи з фази бутонізації-початку цвітіння гороху в посівах можливим стає прояв симптомів ураження рослин іржею, аскохітозом та борошнистою росою. Для обмеження шкідливості іржі посіви гороху рекомендовано обприскувати препаратом на основі таких діючих речовин: азоксістробіну у поєднанні з ципроконазолом, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Під час вегетації культури для обмеження шкідливості аскохітозу та борошнистої роси посіви обприскують препаратами на основі азоксістробіну, азоксістробіну у поєднанні з ципроконазолом, флутріафолу з карбендазимом, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

    Кукурудза. При сівбі в кінці квітня – на початку травня  появу сходів затримували понижені температури в цей період. В даний час  фаза розвитку рослин – 5-8 листків, в  зв’язку з особливостями погодних умов в післяпосівний період (низька вологість верхнього шару ґрунту ) спостерігається недостатньо ефективна дія гербіцидів, тому для контролю забур’яненості посівів кукурудзи доцільно  використати посходові (страхові) гербіциди.

    Фітосанітарний стан рослин:на даному етапі розвитку рослин широкого поширення хвороб листків кукурудзи не відмічено, розвитку та активності шкідників також.

    Гречка. При сівбі гречки в кінці квітня і на початку травня рослини знаходяться в задовільному стані, фенологічній фазі другий – четвертий  справжнього листка.

   На широкорядних посівах проводять 2-3 міжрядні розпушування культиваторами УСМК-5.4 А (Б) або іншими. Перше розпушування, якщо не проводилось боронування, проводять у фазі першого справжнього листка на глибину 5-7 см із залишанням захисних смуги 8-10 см як тільки чітко з’являться рядки, друге розпушування проводять на глибину 8-10 см на початку бутонізації, третє – розпушування міжрядь проводиться перед зімкненням рядків з підгортанням рослин – на початку цвітіння, на глибину 6-8 см (захисна смуга 8-10 см), водночас в разі необхідності підживлюють рослини мінеральними добривами, що сприяє кращому розвитку рослин гречки, зав’язування і утворення зерна.

Фітосанітарний стан рослин в посівах задовільний: поширення хвороб в посівах гречки не відмічено, розвитку та активності шкідників також.

Просо.При сівбі проса в першій декаді травня рослини знаходяться в задовільному стані – фенологічній фазі  кущіння. При більш пізніх посівах проса вслід за сівбою проводять коткування котками КЗК-6. Для знищення бур`янів у стадії білої ниточки, за 2-5 дні до появи сходів проса посіви боронують легкими або середніми боронами (ЗПБ-0.6А, БЗСС-1.0) впоперек або по діагоналі в напрямку посіву із швидкістю агрегату не більше 5 км/год. На суцільних рядкових посівах бур’яни можна знищувати як до з’явлення, так і після з’явлення сходів проса, а також застосування гербіцидів в фазу кущення до виходу в трубку культури. Гербіциди: агрітокс (0.7-1.5л/га), базагран (2-4л/га), базагран новий (2-4л/га), агент (0,4-0,6 л/га), диканіт (0,4-0,5 л/га) або інші.

Овочівництво

    Низькі денні і нічні температури третьої декади квітня та першої – другої декади травня в значній мірі стримували отримання сходів більшості овочевих рослин та ріст їх після з’явлення сходів. Повільніше звичайного розвивались  і бур’яни, нестача вологи в верхньому шарі ґрунту затримувала проростання їх насіння. Незначні опади кінця другої декади травня сприяли поліпшенню стану сходів більшості овочевих рослин ( цибуля з насіння – фаза 3-5 листків, морква – другій четвертій справжній листок, буряк столовий -3-4 пара справжніх листків). В той же час підвищення денних температур сприяє прискорення росту бур’янів в посівах та значного збільшення їх кількості.

    В даних умовах першочергового значення набуває утримання посівів в чистому від бур’янів стані та своєчасного неглибокого рихлення (шаровки) грунту в міжряддях з метою як знищення бур’янів, так і створення мульчуючого шару грунту для попередження значного непродуктивного випаровування вологи з більш глибоких шарів (так званий «сухий полив»). При  вирощуванні овочевих на зрошуваних землях доцільне проведення поливів в вечірні та нічні години з послідуючим рихленням міжрядь.

   Не зменшується актуальність постійного контролю посівів овочевих по заселенню їх шкідниками (довгоносик, блішки), адже це найбільш вразливий період в розвитку овочевих рослин. При необхідності використовують дозволені препарати. Слід памятати, що інсектициди групи синтетичних піретроїдів (фастак, децис, карате) при температурі вище  25 ˚С малоефективні. Обробіток овочевих засобами захисту від шкідників слід проводити в ранні або (частіше) в надвечірні і вечерні години, коли і інтенсивність вітру зменшується і температура знижується, тобто збільшується ефективність використовуваних препаратів.

 

Заступник директора

ІСГ Північного Сходу НААН 

з наукової    роботи                                                                       М.Г. Собко