ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 21.06.2018 року

 Метеорологія

    Середньодобова температура повітря на кінець другої декади червня становила 23,30С. Спостерігалися грози і блискавки. Опадів випало 8,1  мм. Максимальна температура повітря в денні години була 28,0 0С. Мінімальна спостерігалася 15,0 0С (18,19.06) в повітрі, а на поверхні ґрунту 10С (19.06). вітер переважав північно-східний 3-5 м/с. відносна вологість знижувалась до 84%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 25,0 0С та 19,70С. до кінця декади спостерігатиметься тепла та ясна погода. Можливі опади.

Рослинництво

    Гречка.  Рослини знаходяться в задовільному стані в фенологічній фазі – бутонізація – початок цвітіння. Спостереженнями по надходженню поживних речовин у різні фази її розвитку встановлено, що гречка в різні періоди потребує неоднакової кількості поживних речовин. Так, у перших фазах свого розвитку вона потребує більше калію і азоту, а в фазі цвітіння і наливання зерна – фосфору і азоту, тому підживлення сприяє кращому росту гречки, зав’язування і утворення зерна.

Роль бджолозапилення у формуванні врожаю гречки безперечна. Тому всі господарства, які одержують високі й сталі урожаї цієї культури, надають виключного значення збільшенню необхідної кількості бджолосімей для запилення. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки. Такої кількості буває звичайно достатньо, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі умови погоди. Але краще мати більшу кількість бджіл біля посівів гречки, яких слід підвозити завчасно до цвітіння. Стан посівів гречки на даний період задовільний.

Просо. Рослини знаходяться в фенологічній фазі виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів на ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-220С. На суцільних рядкових посівах бур’яни можна знищувати як до з’явлення, так і після з’явлення сходів проса, а також застосування гербіцидів в фазу кущення до виходу в трубку культури. Гербіциди: агрітокс (0.7-1.5л/га), базагран (2-4л/га), базагран новий (2-4л/га), 2М-4Х (0.5-1.1л/га), агент (0,4-0,6 л/га), диканіт (0,4-0,5 л/га) або інші. Стан посівів проса на даний період задовільний.

    Соя. Рослини середньоранньостиглих та ранньостиглих сортів сої перебувають у фазі третього– п’ятого  трійчатого листка. В даний  період  на полях повинно завершуватись використання гербіцидів проти однорічних двосім’ядольних і злакових бур’янів, що визначені “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”: Базагран, к.е. (2,0-3,0 л/га), Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), або такі гербіциди, як Півот, в.р.к. (0,5-1,0 л/га), його похідні – Фабіан, к.е (0,4 л/га), Пульсар, к.е (1,0 л/га). Проти однорічних у фазі 2-4 листків бур’янів і багаторічних злаків за висоти 10-15 см використовують Тарга супер,  Фюзілад Форте, к.е. Фюзілад Супер, к.е. За висоти бур’янів 3-5 см застосовують Селект, к.е. (0,4-0,8 л/га) або Пантеру, к.е. (1,0 проти однорічних злаків, 1,5-2,0 л/га проти багаторічних). Дводольні бур’яни в цей період не повинні мати більше 4 листків. Проти однорічних двосім’ядольних бур’янів вносять Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), Базагран, в.р. 1,5-3 л/га та ін.

На посівах сої більш пізньої групи стиглості та посіву слід також завершувати  заходи по захисту сої від бур’янів. Враховуючи засміченість полів слід підібрати препарати та їх бакові суміші, які дозволять знищити вегетуючі бур’яни з меншим стресом культури.

В зв’язку з посушливими умовами і зниженими температурами в нічні та підвищеними в денні години відмічено ослаблення росту рослин сої, пригнічення їх розвитку. В цій ситуації досить добрі результати забезпечує проведення позакореневих підживлень рослин розчинами ростових речовин, мікроелементів та їх комбінацій (Реаком, Вимпел, Гуміфілд та інші).

В зв’язку з розширенням площ посіву сої, захист рослин від шкідливих об’єктів набуває особливого значення. Для своєчасного проведення заходів по догляду за рослинами сої слід вести постійні спостереження за станом розвитку рослин та шкодочинних об’єктів та застосовувати конкретні заходи по попередженню їх розповсюдження.

    Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі завершення цвітіння – наливу зерен (бобів). Можливий  розвиток таких хвороб як аскохітоз, фузаріоз, кореневі гнилі, борошниста роса, сіра гниль. Щоб запобігти ураженню, посіви слід обробити фунгіцидами типу Рекс Т, к.с. (0,5-1,0 л/га), Танго, к.е. (0,6-0,8 л/га), Фундазол, в.г. (1 кг/га), Цинеб, в.г. (2 кг/га). В дану фазу особливо при підвищенні температур шкодочинною є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди типу  Бі-58 новий, к.е. (0,5-1,0 л/га ), Нурел-Д, к.е. (0,8 л/га), Парашут 450, мк.с (0,25-0,5 л/га), Фастак, 10 % к.е. (0,15-0,25 л/га), Штефесін, к.е. (0,2-0,25 л/га). Доцільно також застосувати позакореневі підживлення рослин мікродобривами типу Росток з 5% в.р. сечовини, Реаком, Наномікс та ін.

    Кукурудза. При сівбі в кінці квітня – на початку травня  появу сходів затримували понижені температури в цей період. В даний час  фаза розвитку рослин – 6-10 листків. В  зв’язку з особливостями погодних умов в післяпосівний період (низька вологість верхнього шару ґрунту ) спостерігається недостатньо ефективна дія гербіцидів, тому для контролю забур’яненості посівів кукурудзи доцільно  використати посходові (страхові) гербіциди.

Фітосанітарний стан рослин:на даному етапі розвитку рослин широкого поширення хвороб листків кукурудзи не відмічено, розвитку та активності шкідників також.

                                                 Овочівництво

    Кінець червня – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Попередній період вегетації з високими температурами і мінімальною кількістю опадів (практично повна відсутність продуктивних опадів з початку польових робіт) був досить не сприятливим  для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Висока температура в денні години, значні роси в нічні та опади останніх днів створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести  лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%),  хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероноспорозом цибулі з сіянки та насіння, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.). Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, прихованохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними (враховуючи значне поширення їх вже з першої – другої декади травня).

  Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками, довгоносиком. Особливо слід обстежити посіви на поширення попелиці, для якої умови досить сприятливі – і за потреби вжити заходи по обмеженості її чисельності. При обробітку посівів овочевих і картоплі слід неухильно дотримуватись рекомендацій по використанню пестицидів (дозування, період внесення, строки очікування). Належну увагу приділити менш токсичним інсектицидам і фунгіцидам біологічного походження (які мають менші строки очікування – наприклад Актофіт к.е, Агат 25-к, і ін.). Необхідно завершити формування густоти рослин пізньої капусти безрозсадного вирощування.

 

             Заступник директора з наукової

            роботи ІСГ Північного Сходу НААН                                                                М.Г. Собко