ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 09.07.2020 року

Метеорологія

   На початку липня місяця дні були сухими і сонячними. Опадів випало лише 6,3  мм при багаторічному показнику 26 мм. Середньодобова температура повітря за цей період становила 24,90С при багаторічній 19,70С, а на поверхні ґрунту 29  0С. В денні години стовпчик термометра піднімався до позначки 340С (4,5,7.07), а на поверхні ґрунту – 62 0С (5,7.07). Вночі в повітрі було 14,0 0С (8.07), а на поверхні ґрунту температура знижувалась до 10 0С (8.07). Вітер переважав північно-західний 2-3 м/с. Відносна вологість повітря знижувалась до 79%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 28,0 0С і 22,0 0С. Протягом наступного тижня буде переважати область зниженого тиску, незначне зниження температури та очікуються опади.

Рослинництво

  Озимі зернові колосові. У рослин озимої пшениці та озимого ячменю ранніх та оптимальних строків сівби наступила фаза повної стиглості.

  Часті опади у травні значно ускладнили фітосанітарний стан в посівах зернових колосових культур. Значного розповсюдження у посівах набув септоріоз, навіть за використання фунгіцидного захисту. На багатьох сортах не стійких до цієї хвороби є уражені прапорцеві листки, що значно знижує продуктивність рослин. На нестійких сортах також значного розповсюдження в умовах цього року набув фузаріоз колосу.

  Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 360-450 рослин для більшості сортів. Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці визначена на рівні 14-16 шт. В середньому в колосі налічується 35-40 зерен.

   Ярі зернові колосові.  На даний час ярі колосові знаходяться у фазі молочної стиглості. На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої і ячменю) та шкідниками, тому важливим є використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід завершувати сортову та видову прополки.

    Кукурудза. В кінці першої декади липня рослини кукурудзи на більшості площ знаходяться у фазі 10-12 листків. Відставання в розвитку рослин кукурудзи проти відповідного періоду 2019 року складає 15-20 діб. В цей період виникає потреба в проведенні заходів по зменшенню чисельності шкідників, а саме стеблового кукурудзяного метелика. Для обмеження його шкідливості на початку та під час масового відкладання яєць слід проводити біологічний захист – випуск трихограми або хімічний захист – посіви обприскують дозволеними до використання інсектицидами, згідно з «Переліком…».

   Хрестоцвіті олійні культури (ріпак озимий і ярий, гірчиця, редька  олійна). В даний час рослини весняних строків сівби знаходяться в фазі наливу насіння. Після завершення цвітіння хрестоцвітих (в період наливу та визрівання зерна) рослини часто заселяють різноманітні шкідники-хрестоцвіті блішки, ріпаковий квітоїд, капустяна попелиця і ін. В цей період інколи виникає потреба в проведенні заходів по зменшенню чисельності шкідників (для обробки використовують ряд препаратів – Нурел Д, Карате зеон і ін.).

    Соя. Рослини ранніх строків сівби, ранніх і надранніх сортів знаходяться в фазі цвітіння-формування бобів, пізніх строків сівби та середньостиглих сортів – бутонізації-початку цвітіння. В цей час є актуальним моніторинг заселеності рослин шкідниками. Починаючи з другої половини вегетації сої, а саме з середини літа, на її посівах нерідко відбуваються масові розмноження павутинних кліщів. Тому за необхідності потрібно вжити відповідні заходи по обмеженню їх шкодочинності (на ринку у достатньому асортименті є ефективні акарициди, які зареєстровані на цій культурі).

    Гречка. Стан посівів гречки на даний період в регіоні задовільний. Рослини знаходяться у фенологічній фазі – цвітіння. Біологія цвітіння у гречки є найскладнішим і найвідповідальнішим періодом. Цвітіння триває в середньому 25 діб у ранньостиглих  сортів і до 40 діб у пізньостиглих. Для хорошого бджоло запилення температура повітря повинна бути 20-25С°, вологість повітря не нижче 60%. В таких умовах рослини гречки найкраще виділяють нектар. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, що забезпечує збільшення врожаю даної культури. Така кількість бджолосімей є достатньою, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі погодні умови.

    Просо. Стан посівів проса задовільний, рослини знаходяться у фенологічній фазі вихід в трубку. Через 40-45 днів після з’явлення сходів відбувається викидання волотей, а через 2-4 дні – цвітіння.  Просо являється самозапильною культурою, запилення квітки проходить власним пилком. Цвітіння починається на верхівках волотей.

 

Заступник директора з наукової

роботи ІСГ Північного Сходу   НААН                                               М.Г. Собко