ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 16.07.2020 року

Метеорологія

   На початку другої декади спостерігалося незначне зниження температури. Середньодобова температура повітря становила 19,9 0С. В денні години стовпчик термометра піднімався до позначки 30,0  0С (12.07), а зниження температури повітря було зафіксоване до 12,00С. На поверхні ґрунту середньодобова температура становила 23 0С. Максимальна досягала до 55 0С (11.07), а мінімальна була 10 0С (14,15.07). Декілька днів дощило, що перешкоджало збиранню врожаю. Опадів випало 62,8 мм. Вітер переважав північно-західний 3-4 м/с. Відносна вологість знижувалась до 84 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 22,4 0С і 19,8 0С. Зараз похолодання зміниться на більш теплу та сонячну погоду. Прогнозуються невеликі опади.

Рослинництво

   Озимі зернові. За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 15.07 посіви озимих культур на більшості площ області знаходяться в задовільному стані. У рослин озимої пшениці та озимого ячменю оптимальних строків сівби відмічена повна стиглість, та завершується достигання рослин пізніх строків сівби, залежно від сорту та системи удобрення.

    В умовах 2020 року рослини пшениці озимої залежно від сортових особливостей і системи удобрення мають висоту в середньому від 90 до 135 см. Отже співвідношення зерна до соломи очікується на рівні не менше 1:2. Частина посівів вилягла через опади та шквальний вітер, що пройшли за останні декілька тижнів.

    Більші площі полеглих рослин відмічено там, де є протяги та висота рослин більше 100 см. Таке явище слід врахувати при розробці стратегії і тактики жнив.

   Згідно з біологічними особливостями зернових культур тривалість збирання колосових не повинна перевищувати 10 днів при вологості зерна 16-17%. При перестої хлібів – зерно висихає до вологості 7-8%, під час обмолоту дуже травмується. Слід зазначити, що озиме жито достигає дружно і при перестої осипається. Озима пшениця при відносно рівномірному достиганню, в фазу воскової стиглості стійка до осипання. При затягуванні строків збиральних робіт зростають втрати зерна і вже на 15 день складають 6-8 %. Залежно від технічного стану, правильності технологічних регулювань робочих органів збиральних машин, погодних умов на 20 день збирання втрати зерна озимої пшениці можуть досягнути 15-20 %.

   При одночасному достиганні в першу чергу збирають насіннєві посіви, більш врожайні і на яких вирощено високоякісне зерно.

   Збирання врожаю в оптимальні, стислі строки є важливим прийомом для зниження пошкодження зерна і обмеження чисельності шкідників, а саме шкідливої черепашки, трипсів, туруна , хлібних жуків та ін.

   Зволікання із початком жнив призводить до зростання рівня пошкодження зерна клопом-черепашкою на 15-20% за день і подвоєння за тиждень. Домішки пошкоджених клопом зерен в партіях сильної пшениці не повинні перевищувати 2%, в цінній – 3-4%, рядовій – 6-8%.

   Шкідливість клопа черепашки не обмежується погіршенням якості зерна, він також знижує і посівні характеристики насіння. Рослини із пошкоджених зерен розвиваються з низькою продуктивністю, а зерно пошкоджене в зоні зародку втрачає схожість.

   При перестої озимої пшениці, особливо за перемінної погоди з опадами та високою температурою повітря на колосі та зерні інтенсивно розвиваються патогенні гриби: альтернарія, фузаріум, пеніцилліум та інші, що призводить до зниження хлібопекарських та насіннєвих якостей зерна.

   З метою підвищення агрохімічних та фізичних показників ґрунтів та зменшення темпів їх деградації, рекомендуємо надлишок соломи озимих залишати в подрібненому стані на полях.

  Ярі зернові. Станом на 15.07 на більшості площ під ярими зерновими культурами завершується достигання. Враховуючи схильність ячменю до полягання та ламкості колосу, що призводить до значних втрат врожаю, необхідно передбачити це в планах і організувати його збирання в стислі строки.

   Кукурудза. Рослини кукурудзи на більшості площ знаходяться у фазі «викидання волоті». Цей період характеризується значним пошкодженням рослин шкідниками. Дієвим способом боротьби є застосування трихограми. Для ефективного захисту рослин від шкодочинних організмів пропонуємо проводити попереджувальний інсектицидний захист препаратами з вмістом діючих речовин хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л в нормі 0,75-1,2 л/га, клотіанідин, 200 г/л+лямбда-цигалотрин,50 г/л та ін. дозволеними до використання інсектицидами, згідно з «Переліком…». При формуванні системи захисту кукурудзи від шкодочинних об’єктів потрібно враховувати, що захист від шкідників в період вегетації значно обмежує розвиток хвороб.

    Соя. У сої ранніх строків сівби ранніх і надранніх сортів наразі відбувається масове цвітіння-формування бобів. На пізніше засіяних площах середньостиглими сортами триває цвітіння – початок формування бобів. Щоб захистити поля від пошкоджень і забезпечити високі якісні та кількісні показники майбутнього врожаю, необхідно ретельно проводити моніторинг полів та, відповідно, своєчасно проводити інсектицидні обприскування.

 

Заступник директора з наукової

роботи ІСГ Північного Сходу НААН                                                                                                     М.Г. Собко